SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Malá Löw-Beerova vila

FOIBOS - 29. 6. 22:00
Malá Löw-Beerova vila

Stavebníkem Malé vily ve Svitávce byl Alfred Löw-Beer (1872-1939), bratr Benna a Rudolfa, kteří žili s rodinami ve Velké vile.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Svitávka 197, Svitávka
Stavebník: Alfred Löw-Beer
Architekt: Josef Nebehosteny
Sloh:
1906 - 1906
Stavebníkem Malé vily ve Svitávce byl Alfred Löw-Beer (1872-1939), bratr Benna a Rudolfa, kteří žili s rodinami ve Velké vile. Alfred žil ve vile s manželkou Marianne a třemi dětmi: Maxem, Gretou a Hansem. Malou vilu ve Svitávce navrhl brněnský architekt a městský stavitel Josef Nebehosteny (1852-1921), který proslul zejména projektem přestavby a rozšíření budovy hlavního brněnského nádraží. Rodák z Vídně působil po studiích mimo jiné jako inženýr u Jižní dráhy. Později pracoval u Ferdinanda Fellnera ml. a Hermanna Helmera, kteří se proslavili především návrhy a realizacemi řady divadelních budov v celé monarchii, včetně tzv. Starého divadla v Brně. Malá vila ve Svitávce s kýlovou střechou má charakter příměstského letohrádku usazeného do půvabného přírodního rámce okolního parku. Již v roce 1913 však koupil Alfred Löw-Beer od dědiců továrníka Moritze Fuhrmanna vilu na ulici Sadové (nyní Drobného) 22 v Brně. Horní část obrovského pozemku za touto vilou daroval své dceři Gretě po sňatku s Fritzem Tugendhatem na stavbu rodinného domu, který později proslul jako jedna z nejvýznamnějších vilových staveb v dějinách světové architektury. V Malé vile ve Svitávce později bydlel Gretin bratr Max se ženou Editou s dvěma dětmi: Margaret a Františkem. Greta Tugendhatová s rodinou sem často jezdila. Po roce 1945 sloužily obě Löw-Berovy svitávkovské vily nejrůznějším účelům. Malá vila je dnes rodinným domem s privátní lékařskou ordinací, ve Velké vile sídlí Úřad městyse Svitávka. Kromě továrny a rodinných vil vybudovali Löw-Beerovi ve Svitávce úřednické a dělnické domky pro své zaměstnance a pro jejich děti zřídili mateřskou školku. /D. Č. – I. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník