SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům

FOIBOS - 21. 9. 22:00
Rodinný dům

V Šatově na Znojemsku byli architekti postaveni před úkol rekonstruovat a rozšířit chátrající dům – evidovanou památku lidového stavitelství.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Šatov, Šatov
Stavebník: Soukromá osoba
Architekt: , Petr Hrůša – Petr Pelčák
Sloh:
2002 - 2006
V Šatově na Znojemsku byli architekti postaveni před úkol rekonstruovat a rozšířit chátrající dům – evidovanou památku lidového stavitelství. Přijali tentokrát roli „restaurátorů“ a uvedli objekt důsledně do původního stavu s jedinou výjimkou, že nezdili z kotovic. V části na východ od průjezdu zřídili ubytování pro hosty, do protilehlého západního křídla situovali ložnici, pracovnu a koupelnu. Chybějící prostor získali přístavbou „obytné stodoly“, pečlivě vyzděné z kamene rozpadlého hospodářského stavení, s trámovým stropem a dubovou podlahou. Do dvora ji otevřeli dveřmi a okny na plnou výšku objektu, které ale mají rozdílnou šířku, zatímco pilíře mezi nimi jsou stejné, což podle Karla Doležela vyvolává pocit „napětí v rovnováze“. Lomový kámen obvodových stěn, dřevo stropu a podlahy a volně rozmístěný nábytek vtiskují obývacímu pokoji velkorysost a zároveň intimitu i nespornou atraktivnost. Od stavebníka vzešla myšlenka přímého vstupu z tohoto prostoru do klenuté lisovny a starobylého vinného sklepa. Trialog architektů, stavebníků (manažeři stavební firmy) a památkářů vyústil v příkladný výsledek, naplňující Hrůšovu zásadu, že stavba musí „vyrůstat z kontextu, ne zapadat do kontextu“. Architekti Petr Hrůša (narozen 1955) a Petr Pelčák (narozen 1963) stáli u počátků volného architektonického sdružení Obecní dům Brno, jemuž druhý z nich od roku 1991 předsedá. O rok později založili kancelář Hrůša & Pelčák, Ateliér Brno, která své projekty realizovala v Brně, v Blansku, Litomyšli, Olomouci, Praze, Slavonicích, na Velehradě a jinde. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník