SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům s lékárnou Otakara Svačiny

FOIBOS - 17. 7. 22:00
Rodinný dům s lékárnou Otakara Svačiny

Základní dispozice objektu, dnes vsazeného do řadové zástavby Třídy Komenského, je dána dvěma vzájemně se pronikajícími hranolovými tělesy, z nichž prvé zabírá celou šíři parcely a vytváří jednopatrový uliční trakt.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Třída Komenského 758/33, Kyjov
Stavebník: Otakar Svačina
Architekt:
1927 - 1928
Základní dispozice objektu, dnes vsazeného do řadové zástavby Třídy Komenského, je dána dvěma vzájemně se pronikajícími hranolovými tělesy, z nichž prvé zabírá celou šíři parcely a vytváří jednopatrový uliční trakt. Druhý objem – užší a vyšší – představuje do dvora směrovanou dvoupatrovou obytnou část s klasickou dispozicí jednotlivých místností (jídelna kombinovaná s obývacím pokojem, ložnice, hostinské pokoje, kuchyně), jejíž šíře je zkrácena o rozpětí průjezdu. Zcela symetrické uliční průčelí je ohraničeno rámem hladké bílé omítky, do jehož hloubky ustupuje druhá rovina, odhalující jemnou strukturu režných cihel nosného zdiva. Krabicové výkladce v přízemí, stejně jako před celou fasádou probíhající hladký pás balkonu, nesoucí v patře rizalit, jsou precizně komponovány podle svislé osy, zdůrazněné kovovým vlajkovým stožárem nahoře přesahujícím vymezený obdélník. Stavebník Otakar Svačina (1878-1963), člen kyjovského Sokola a hodonínského Sdružení výtvarných umělců moravských (SVUM), patřil k aktivním podporovatelům umění, a to nejen výtvarného; sám se věnoval ochotnickému divadlu. Ludvík Hilgert (1895-1967), rodák z Kyjova, vstoupil po odborné praxi v roce 1918 do speciální školy architektury k profesoru Josipu Plečnikovi na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Vedle návrhů a realizací pro region Slovácka, Valašska a Vysočiny působil v Praze. Těžiště jeho tvorby spočívá v rozvíjení emocionálně orientované funkcionalistické linie architektury. /K. L. – J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník