SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům s provozovnou Jana Daňka

FOIBOS - 27. 7. 22:00
Rodinný dům s provozovnou Jana Daňka

Rodinným domem, s ateliérem firmy Dekorativní malířství, Jan Daněk, se architekt Bedřich Rozehnal (1902-1984), rodák z Třebětína u Letovic, přihlásil k Le Corbusierově puristické estetice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

 Bedřich Rozehnal
Čapkova 499/8, Letovice
Stavebník: Jan Daněk
Architekt: Bedřich Rozehnal
Sloh: purismus
1928 - 1929
Rodinným domem, s ateliérem firmy Dekorativní malířství, Jan Daněk, se architekt Bedřich Rozehnal (1902-1984), rodák z Třebětína u Letovic, přihlásil k Le Corbusierově puristické estetice. K inspiračnímu zdroji odkazují zejména pásová okna a střešní terasa osázená zelení, z níž se otevírají pohledy na město s dominujícím panoramatem zámeckého vrchu. Stavebník domu Jan Daněk (1894-1961) byl činný jako malíř, restaurátor, režisér činohry a scénograf. Podílel se na obnově či výzdobě interiérů kostelů ve Zlíně, Starém Svojanově, Hrabyni, Bílém Újezdu a v řadě dalších míst. Přízemí domu zaujímaly provozní, kancelářské a skladové prostory. První a druhé patro bylo určeno rodině stavebníka. Nejvelkoryseji architekt vymezil v prvním patře plochu hlavní obytné prostory, dělené na jednotlivé sektory jen skladbou nábytkových prvků omezených na nejnutnější počet a přiblížil se tak dnešní koncepci minimalistického pojetí interiérů. Dům prošel do dnešních dnů některými dílčími zásahy – změna nautického tvaru dvou oken zahradního průčelí, zastřešení balkonu, v uličním průčelí soklový novotvar z keramických obkladů, nevhodné obložení nosných sloupů umělým kamenem. Nejradikálnějším zásahem do původního stavu objektu bylo prolomení fasády garážovými vraty s ventilačním křídlem. Došlo rovněž k reorganizaci původního uspořádání interiérů, a to nejen s ohledem na ukončení provozování malířské živnosti stavebníka, ale také pod vlivem nových názorů a potřeb současných uživatelů. /J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

12.9. 11:40Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník