SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rodinný dům Stelly a Arnošta Hayekových

FOIBOS - 10. 8. 22:00
Rodinný dům Stelly a Arnošta Hayekových

Vila pro majitele místní výrobny octa Arnošta Hayeka (1895-1944), člena výboru kyjovské Židovské náboženské obce, je příkladem funkcionalistické koncepce formy i dispozičního řešení.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

 Bohumil Tureček
Boženy Němcové 833/21, Kyjov
Stavebník: Arnošt Hayek
Architekt: Bohumil Tureček
1931 - 1932
Vila pro majitele místní výrobny octa Arnošta Hayeka (1895-1944), člena výboru kyjovské Židovské náboženské obce, je příkladem funkcionalistické koncepce formy i dispozičního řešení. Jejím projektantem byl tehdy třicetiletý kyjovský rodák Bohumil Tureček (1902-1982), absolvent brněnské České vysoké školy technické. Patrový dům volně stojící v zahradě měl všechny základní místnosti sestaveny v rozlehlém členitém přízemí. Dispozice byla dána skladbou pokojů, která se nepodřizovala vnějšímu rámci obvodových zdí, ale naopak jej sama určovala. Centrální prostor tvořila obytná hala se schodištěm. Z ní vedly vstupy do jednotlivých společenských, soukromých a provozních prostor. Koupelna, propojující ložnici pána a paní domu, měla patrně jako jediná v Kyjově zapuštěnou lázeň s mramorovým obkladem. Interiérové vybavení místností mobiliářem vlastní invence či zakoupeným z nabízeného sortimentu tehdejších nábytkových firem i jeho rozmístění bylo v režii architekta. Ve čtyřicátých letech byli Hayekovi transportováni do Terezína, kde Arnošt Hayek v roce 1944 zemřel. Manželka a dcera Sylva zahynuly téhož roku v plynové komoře koncentračního tábora Osvětim. V průběhu padesátých let přešlo vlastnické právo k nemovitosti na československý stát. Přehlednost původního projektu s gradací jednotlivých do sebe komponovaných hmot objektu byla postupnými přestavbami nahrazena chaotickým výrazem. Symbolicky tak svou pozvolnou hmotovou a výrazovou degradací dovršil dům tragický osud rodiny stavebníka. /K. L. – J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník