SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Sedlmajerův obchodní a obytný dům

FOIBOS - 2. 9. 22:00
Sedlmajerův obchodní a obytný dům

V roce 1864 založil Ambrož Sedlmajer zřejmě nejstarší stolařskou živnost v Rousínově, která později přerostla v průmyslovou produkci.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Sušilovo náměstí 19/25, Rousínov
Stavebník: Eduard Sedlmajer
Architekt: Václav Hilský – Rudolf Jasenský, Wenzel Mann
1939 - 1939
V roce 1864 založil Ambrož Sedlmajer zřejmě nejstarší stolařskou živnost v Rousínově, která později přerostla v průmyslovou produkci. V roce 1883 koupil přízemní měšťanský dům čp. 19 na Sušilově náměstí, na jehož místě jeho mladší syn Eduard Sedlmajer (1877-1948) vybudoval novostavbu, která se stala příkladem propojení prezentace výrobního závodu a obchodu s moderním bydlením rodiny jeho majitele. V přízemí jednopatrové stavby s dvorním křídlem byla prostorná vzorkovna a obchod s velkými výkladci. V patře se nacházel čtyřpokojový byt s halou, kuchyní a pokojíkem pro služku. Obývací pokoj měl lodžii se zimní zahradou. Geometricky koncipované průčelí bylo obloženo keramickými obkládačkami. Stavbu navrhli architekti Václav Hilský (1909-2001) a Rudolf Jasenský (1905-1945), oba v Praze působící rodáci z Valašska. Její realizace včetně demolice staršího domu proběhla pod vedením stavitele Josefa Reicha. Oproti návrhu došlo k několika korekcím, například keramický obklad průčelí byl proveden v přízemí i v patře. Po roce 1948 se stal dům majetkem UP závodů a v roce 1994 jej od dědiců stavebníka koupila a. s. Mountfield, která zde po některých nepříliš šťastných úpravách provozuje svou prodejnu a servis. Vytříbenou proporční i materiálovou kompozicí a komorním měřítkem v rámci dané zástavby lze však objekt stále řadit k vynikajícím ukázkám pozdně funkcionalistické architektury. Je také ojedinělou moravskou realizací levicově orientované autorské dvojice, která se věnovala především otázkám sociálního bydlení. /D. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník