SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Velká Löw-Beerova vila

FOIBOS - 4. 9. 22:00
Velká Löw-Beerova vila

Průmyslnická rodina Löw-Beerů se na Moravě usadila již v 17. století.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Svitávka 166, Svitávka
Stavebník: Moses Löw-Beer
Architekt:
1900 - 1902
Průmyslnická rodina Löw-Beerů se na Moravě usadila již v 17. století. V roce 1839 vybudoval Moses Löw-Beer přádelnu vlny ve Svitávce a tovární areál se dále rozrůstal. Další továrny měli Löw-Beerovi v nedalekém Rozhrání, v Brněnci, Jimramově a Brně, ale také v Zaháni, v Německu a Rakousku. V letech 1900-1902 byla ve Svitávce Mosesem Löw-Beerem vybudována tzv. Velká vila, jejíž autor není doposud znám. Téměř zámecký charakter secesní stavby s barokními a klasicistními prvky se promítá v celkové hmotě i měřítku, na průčelích a v dispozici, ale i v uspořádání rozlehlého parku, kde byla v roce 1906 postavena ještě tzv. Malá vila. Součástí areálu byl skleník, včelín, kuželna, garáže a později i tenisový kurt a koupaliště. Ve velké vile bydlel Benno Löw-Beer s manželkou Hansi a třemi dětmi: Marií, Fritzem a Ernstem a dále Rudolf Löw-Beer s manželkou Editou a dvěma dětmi: Helenou a Pavlem. Později měl ve vile svůj byl i Fritz Löw-Beer s rodinou. V polovině třicátých let si jej dal upravit podle projektu vídeňského architekta Rudolfa Baumfelda (1903-1988), kterému Fritz a Ernst poskytli ve Svitávce úkryt na útěku před nacismem. Fritz Löw-Beer (1906-1976) byl jedním z prvních sběratelů východoasijského umění na Západě a tzv. čínský pokoj ve Velké vile měl uspořádán v duchu jakési soukromé expozice. Tato Fritzova záliba se promítla i v úpravě okrasné zahrady, kde byly vysazeny sakury a magnólie a byl zde slaměný japonský altánek. Dnes je převážná část jeho sbírky uložena v Linden Museu ve Stuttgartu. Pro Fritzova bratra Ernsta Löw-Beera navrhl Rudolf Baumfeld s Norbertem Schlesingerem v letech 1934-1935 vilu na Kalvodově ulici v Brně-Pisárkách. /D. Č. – I. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník