SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Víkendový dům Růženy a Václava Šilhanových

FOIBOS - 31. 8. 22:00
Víkendový dům Růženy a Václava Šilhanových

V roce 1908 koupil MUDr. František Fišer historický objekt u kostela Nejsv. Trojice a upravil jej na obytný dům s ordinací.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Jana Fibicha 754/12, Ivančice
Stavebník: Růžena a Václav Šilhanovi
Architekt:
Sloh:
1938 - 1939
V roce 1908 koupil MUDr. František Fišer historický objekt u kostela Nejsv. Trojice a upravil jej na obytný dům s ordinací. Jeho dcera, také lékařka, se provdala za brněnského gynekologa MUDr. Václava Šilhana. Společnou ordinaci přenesli počátkem třicátých let do nového sanatoria na Veveří ulici v Brně, postaveného ve dvou etapách podle projektu Jana Víška (1890-1966). Ten rovněž navrhl přestavbu ivančického rodinného sídla na víkendový dům. Z volně stojícího objektu vytvořil uzavřený celek přibližně obdélného tvaru. Hlavní patrová budova na půdorysu obráceného písmene L směřovala kratší stranou do malého náměstíčka. Zleva komplex uzavírala cihlová zeď, zprava obytné křídlo, v čele dvora vyrostla stěna, oddělující pozemek od sousedního domu. Hlavní vchod směřoval do náměstíčka. Jádro stavby tvořila hala, obložená travertinem a otevřená skleněnou stěnou do zahrady, z níž bylo možno vystoupit na menší terasu, na niž navazovaly prostory v prvním patře. Sem vedlo také travertinové schodiště z haly. Většina horního podlaží byla vyhrazena velké terase, která jako krytá chodba přecházela i na boční křídlo. Nárožní prostora s předsazeným dřevěným balkonem sloužila jako ložnice. Víkendový dům zůstal v majetku rodiny až do poloviny sedmdesátých let, i když už zdaleka nesloužil jen své původní funkci. Sídlila v něm dětská poradna a scházeli se zde členové různých zájmových organizací. V sedmdesátých letech jej koupilo Ústředí veterinárních a asanačních ústavů ČSSR v Praze a adaptovalo na školicí středisko. Dnes je v něm soukromý penzion. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

25.8. 12:18Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník