SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Adolfa Entlera

FOIBOS - 3. 8. 22:00
Vila Adolfa Entlera

Pozemek na rohu ulic Sokolské a F. J. Curie si vybral pro svou vilu mladší bratr Františka Entlera Adolf (1896-1963), spolumajitel jeho pily a dřevařské firmy.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Sokolská 1273/10, Znojmo
Stavebník: Adolf Entler
Architekt: Miloslav Kopřiva
1929 - 1929
Pozemek na rohu ulic Sokolské a F. J. Curie si vybral pro svou vilu mladší bratr Františka Entlera Adolf (1896-1963), spolumajitel jeho pily a dřevařské firmy. I on si přes znojemského stavitele Eduarda Oškeru, provádějícího sokolovnu i dům F. Entlera, objednal u Miloslava Kopřivy návrh svého domu. Protože měl projektant k dispozici nezastavěnou parcelu, nebyl svazován podmínkami úřadů jako u domu F. Entlera. Díky cihlově červené fasádě, okrově žlutému soklu i aktuálním nautickým prvkům stavba nepůsobila také tak střídmě. Spolu se sokolovnou a domem F. Entlera tvořila vila v této části Znojma malou enklávu Kopřivových prací. Už při realizaci došlo v projektu k menším změnám. Hranolová hmota domu s hlubokým zářezem terasy zůstala sice zachována, sokl však nebyl obložen vodorovnými řadami obkládaček a osazeno bylo také jiné zábradlí terasy. Tím se podstatně oslabila zamýšlená horizontalita stavby. Vila byla publikována v časopisu Stavební rádce, kde se píše, že projekt byl vypracován v kanceláři E. Oškery, průčelí ale navrhl M. Kopřiva. Ten jistě vytvořil alespoň náčrtky půdorysů, od nichž se odvíjela podoba fasád, což dokládá dochovaný půdorys prvního patra, odpovídající provedenému stavu. Ze stylového hlediska představuje dům zdařilý příklad umírněného funkcionalismu konce dvacátých let.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník