SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Gabriely a Vladimíra Dunděrových

FOIBOS - 24. 8. 22:00
Vila Gabriely a Vladimíra Dunděrových

Projekt rozlehlé dvoupatrové vily praktického lékaře procházel složitým výrazovým vývojem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Třída Komenského 616/16, Kyjov
Stavebník: Gabriela a Vladimír Dunděrovi
Architekt:
Sloh:
1936 - 1937
Projekt rozlehlé dvoupatrové vily praktického lékaře procházel složitým výrazovým vývojem. Je tedy zřejmé, že výsledná podoba vzešla z konfrontace požadavků stavebníka a názorů architekta, což nebylo u Poláška v této době ojedinělým případem. Nikdy však nebyly případné „ústupky“ v rozporu s jeho zastávaným architektonickým názorem na pojetí projektovaného objektu. Uliční patrové průčelí členila široká, nikoli však již pásová okna, vysazená v pravé části nad obchodním výkladcem v „krabicovém“ arkýři. V přízemí se nacházel papírnický obchod, garáž, dále ordinace zubního a praktického lékaře s čekárnou, laboratoře, část soukromých prostor – vstupní hala a kuchyně kombinovaná s malou jídelnou pojatou v rustikálním stylu. První patro zahrnovalo obytnou halu, přípravnu (kam ústil výtah z kuchyně v přízemí), jídelnu, knihovnu, hudební salon, ložnice propojené šatnou a koupelnou. Druhé patro zaujímaly dva hostinské pokoje a veranda, čtvrtinu podlaží tvořila terasa s částečným zastřešením. Stavebníci MUDr. Vladimír a jeho žena Gabriela Dunděrovi byli za okupace zatčeni gestapem za pomoc členům paraskupiny Zinc a popraveni v Kounicových kolejích. Dům byl konfiskován, původní vybavení a umělecké sbírky rozchváceny. Přestavba z konce padesátých let základní tvar objektu zarovnala do dnešní hranolové podoby. Vila tehdy ztratila obytnou funkci a interiér byl přizpůsoben novému účelu. V devadesátých letech ji v rámci restitučního řízení získali dědicové stavebníků zpět. V současnosti je využívána ke komerčním účelům. /K. L. – J. Ch.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník