SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Hermanna Redlicha

FOIBOS - 15. 6. 22:00
Vila Hermanna Redlicha

Na všestranně zaměřeného historizujícího architekta Augusta Prokopa (1838-1915) se také obraceli klienti z podnikatelských kruhů s žádostí o projekty vilových objektů.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Čs. armády 265, Slavkov u Brna
Stavebník: Hermann Redlich
Architekt:
1884 - 1884
Na všestranně zaměřeného historizujícího architekta Augusta Prokopa (1838-1915) se také obraceli klienti z podnikatelských kruhů s žádostí o projekty vilových objektů. Jedním z nich byl Hermann Redlich, majitel prosperujícího cukrovaru ve Slavkově, tehdy čtvrtého největšího cukrovaru na Moravě. Své reprezentační obydlí obklopené parkem dal postavit v sousedství svého podniku. Architektova inspirace německou renesancí obrážela celkovou dobovou tendenci, kdy ze stylových, ale i nacionálních důvodů docházelo k opouštění kosmopolitní italizující neorenesance a k jejímu nahrazování příklady severské renesance nebo manýrismu. Hlavním průčelím se obracela vila na západ a byla přístupná předloženým jednoramenným schodištěm, které vedlo do dvoupodlažní haly se schodištěm do patra. Vedle haly se vlevo nacházela schodišťová věž a na druhé straně pokoj k posezení. Za halou následovala jídelna s krbem, k níž přiléhala na severní straně kuchyně s pokojem služky, na opačné straně pak kulečníkový pokoj. Členění ložnicového a hostinského patra opakovalo dispozici piana nobile. Hranolové objemy jednotlivých místností sestavil architekt tak, aby navenek docílil co největší gradaci hmot, umocněnou ještě četnými detaily. Zatímco exteriér vily připomíná z větší části původní stav, zůstal z někdejšího vybavení interiérů jedině dřevěný strop v jídelně. Nevhodné využívání památky skončilo poté, co vilu v roce 2005 koupila ENBRA spol. s r. o., zabývající se výrobou stylových kachlových kamen a krbů, která dům dobově zařídila a provozuje v něm luxusní ubytovací kapacitu. Současné prostředí tak alespoň náznakově připomíná zašlou minulost sídla. /J. S.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník