SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Josefa Mareše

FOIBOS - 7. 8. 22:00
Vila Josefa Mareše

Dům trojnásobného znojemského starosty a poslance JUDr. Josefa Mareše (1885-1945) stojí na exponovaném místě nad údolím Dyje s výhledem na panorama města.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Na Vyhlídce 1590/4, Znojmo
Stavebník: Josef Mareš
Architekt:
Sloh:
1931 - 1932
Dům trojnásobného znojemského starosty a poslance JUDr. Josefa Mareše (1885-1945) stojí na exponovaném místě nad údolím Dyje s výhledem na panorama města. Náleží k architektonicky nejvýznamnějším příkladům privátních obytných staveb meziválečné jižní Moravy. Projekt si stavebník objednal u rodinného přítele, brněnského architekta Jana Víška (1890-1966). Signovaný, nerealizovaný návrh představuje třípodlažní dům se střešním polopatrem na téměř čtvercovém půdorysu. První podlaží obsahuje byt domovníka, vedlejší i hlavní vstup a halu, z níž vedou schody do dalšího poschodí s bytem matky stavebníka a společenskými prostorami, které jsou samostatným schodištěm spojeny s následujícím patrem. Tam se nacházejí ložnice a kuchyň. Téměř třetinu plochy rovné střechy zaujímá terasa, ve střešním polopatře je umístěn pokoj služky a pokoj hosta. Plány, podle nichž byla vila nakonec postavena, vypracovala firma stavitele Ladislava Všetečky patrně podle mladší, nedochované Víškovy studie. Je málo pravděpodobné, že by Všetečka architektův návrh tak zásadně pozměnil. Hmota provedeného domu je totiž mnohem kompaktnější, neboť terasy byly částečně využity jako obytné prostory, k dynamičtějšímu vyznění ale přispěla dvě protilehlá zaoblená nároží s pásovými okny. Množstvím křivek se tak vila přibližovala až k hranicím organické architektury druhé poloviny třicátých let. V protikladu k čistým plochám světlých fasád s tmavě zelenými rámy oken a zábradlí je však honosné zařízení interiérů od místní stolařské firmy Siegel, doplněné historickým nábytkem z rodinného majetku. Marešova vila je dodnes v majetku rodiny, která ji pečlivě udržuje. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník