SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Marie Loosové

FOIBOS - 24. 6. 22:00
Vila Marie Loosové

Známý brněnský sochař a kameník Adolf Loos st. (1829 či 1831-1879), otec slavného architekta, měl od roku 1865 pronajatý kamenolom v městečku Nedvědice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Nedvědice 104, Nedvědice
Stavebník: Marie Loosová
Architekt:
Sloh:
1900 - 1900
Známý brněnský sochař a kameník Adolf Loos st. (1829 či 1831-1879), otec slavného architekta, měl od roku 1865 pronajatý kamenolom v městečku Nedvědice. Měl tak k dispozici přímý zdroj nádherného bílého nedvědického mramoru, který byl v okolí využíván jako stavební a sochařský materiál již od středověku, především na hradě Pernštejně a v kostele v nedalekém Doubravníku. Nejrozsáhlejší část Loosovy produkce tvořily náhrobky a pomníky, řadu zakázek měl však i na sochařská díla a hlavně na dekorativní výzdobu architektury. Kamenickou dílnu si zařídil téměř na dohled od někdejšího městského hřbitova na Kounicově ulici v Brně, v místech, kde dnes stojí hotel Continental. Po Loosově předčasné smrti vedla řadu let závod jeho žena Marie Loosová, která si také v roce 1900 nechala postavit v Nedvědici vilku, situovanou u silnice vedoucí na hrad Pernštejn. Autor malebné přízemní stavby s červeným keramickým obkladem evokujícím režné zdivo a s výrazným orámováním oken a nárožní bosáží z bílého nedvědického mramoru není znám. O autorství architekta Adolfa Loose lze na základě formálně slohového výrazu stavby i vzhledem k velmi komplikovaným osobním vztahům matky a syna uvažovat jen zcela hypoteticky. V soupise Loosova díla by snad tato vilka mohla být oním doposud neznámým „venkovským domem u Brna“, datovaným „1896?“. Ačkoli na původním plánu, kde není dochována signatura, je uvedeno jméno Marie Loosové, majitelkami vilky byly postupně její dcery Hermína a Irma. Od roku 1908 objekt vlastnil Irmin nezletilý syn Valtr, kterého architekt Adolf Loos na přání své matky adoptoval, aby mohlo být zachováno jméno Loos v zavedeném podniku. /D. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník