SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Neumark

FOIBOS - 22. 7. 22:00
Vila Neumark

Dispozičně i formálně poněkud zjednodušenou variantou vily A. Stiassného je dům na Vinařské ulici, který navrhl Ernst Wiesner pro továrníka Waltera V. Neumarka (1887-1939).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Vinařská 38, čp. 971, Brno 1-Pisárky
Stavebník: Walter V. Neumark
Architekt:
Sloh:
1928 - 1929
Dispozičně i formálně poněkud zjednodušenou variantou vily A. Stiassného je dům na Vinařské ulici, který navrhl Ernst Wiesner pro továrníka Waltera V. Neumarka (1887-1939). Také u této vily k sobě v pravém úhlu přiléhá delší hranolová hmota traktu s bytem rodiny a kubus bočního křídla, vyhrazeného personálu. Počet komínů je tentokrát omezen pouze na jeden, chybí římsy a především kaskádovité řešení zahradního průčelí, které je zcela ploché. Hlavní vstup je umístěn uprostřed delšího traktu; ze zádveří za ním se vlevo vstupuje přes předsíň do obytných prostor v přízemí a vpravo po přímém jednoramenném schodišti do prvního patra. Část přízemních prostor zaujímá garáž. Vedlejší vchod je v kratším křídle a navazuje na něj točité schodiště, z jehož podest se vstupuje do pokojů služebnictva. V přízemí se nacházejí společenské prostory a kuchyně s příslušenstvím, v patře byly soukromé pokoje stavebníka, jeho ženy, syna a dvou dcer. Ani tady nechybí obytné střešní polopatro, propojené s odpočinkovou terasou. Pokoje v jihovýchodních koutech obou pater, sloužící částečně i jako zimní zahrada, mají rozměrné rohové okno a vede z nich vchod na terasu v přízemí a na balkon v prvním poschodí. Na vazby s Velkou Británií, kde stavebník v dětství žil se svými rodiči v Manchesteru a v Brně byl později jmenován britským honorárním konzulem, možná odkazuje užití anglických horizontálně půlených výsuvných oken právě u těchto nárožních místností i u některých dalších reprezentačních prostor. Oběžná terasa lemuje v úrovni patra dvorní fasádu, kratší balkon přiléhá v téže úrovni k pokoji na západní straně vily. Dům upoutá na první pohled červenou omítkou fasád, v době vrcholícího funkcionalismu přinejmenším nezvyklou, jež vytváří v kombinaci s bílými nátěry oken, okenních šambrán, dveří, nůžkových mříží i mříží běžného typu, okapních svodů a zábradlí působivý barevný kontrast. /L. K.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník