SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Spitzer

FOIBOS - 14. 8. 22:00
Vila Spitzer

Tzv. vila Spitzer je bezesporu jedním z nejelegantnějších brněnských rodinných domů počátku třicátých let.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Jihomoravského kraje
Jan Sedlák, Lenka Kudělková, Jindřich Chatrný, Dagmar Černoušková, Iveta Černá, Jindřich Vybíral

Publikace o charakteru moderní rodinné architektury Jihomoravského kraje; jeho výjimečných, krásných, odvážných i slavných stavbách.

OBJEDNAT Vyšla: 5.12.2007
165 x 230 mm | vázaná | 208 stran
ISBN: 978-80-87073-02-5
299.00 Kč

Informace o vile

Havlíčkova 137/23 – Františky Stránecké 137/2, Brno-Stránice
Stavebník: Josef a Marie Sedlákovi, Marie a Oskar Spitzerovi
Architekt: Emerich Spitzer (?)
Sloh:
1932 - 1932
Tzv. vila Spitzer je bezesporu jedním z nejelegantnějších brněnských rodinných domů počátku třicátých let. Z hlediska památkové péče patří k příkladným realizacím citlivé a kultivované obnovy. Stavebníky vily byli manželé Josef a Marie Sedlákovi a jejich dcera Marie s manželem Oskarem Spitzerem, která měla v suterénu módní salon Ria Spitzer. Autorem návrhu vily byl zřejmě na základě komparace a jistých osobních souvislostí židovský architekt Emerich Spitzer (1897-1948?). Rodák z Budapešti po absolutoriu brněnské německé techniky žil a pracoval v Bratislavě a před válkou emigroval do Anglie. V Brně jsou známy dvě jeho realizace z třicátých let, a sice tzv. vila-domy na Krondlově a Helfertově ulici. Nový majitel objektu provedl pod vedením stavitele Jaroslava Mikulince v letech 2002-2004 komplexní obnovu stavby podle projektu Mojmíra Kopeckého z brněnského ateliéru Tišnovka. Dispozice a funkce, výtvarný i materiálově technický výraz stavby byly plně respektovány. Autentické dřevěné i ocelové výplně oken a dveří byly repasovány a na základě průzkumu byla rekonstruována vnější barevnost v tónu střední modře. Zahrada byla revitalizována podle projektu Evy Wagnerové. Stylová je i kvalitní replika drátěného oplocení v duchu třicátých let. Interiéry navrhli Mojmír Kopecký a Tomáš Rusín s Ivanem Wahlou. Vedle soudobého nábytku jsou zde užity prvky meziválečného designu, například židle Brno a stolek od Ludwiga Miese van der Rohe. Působivými výtvarnými díly jsou dva ručně tkané vlněné koberce z gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí, které navrhl akademický malíř Jan T. Strýček. /D. Č. - I. Č.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník