SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Bednářova vila

FOIBOS - 10. 9. 22:00
Bednářova vila

Antonín Bednář mladší se již jako uznávaný průmyslník stal v roce 1904–1905 předsedou kuratoria krajkářské školy a tomuto umění věnoval převážnou část svého života.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Husovo náměstí čp. 88, Vamberk
Stavebník: Antonín Bednář
Architekt: Oldřich Liska
Sloh: art deco
1916 - 1916
Antonín Bednář mladší se již jako uznávaný průmyslník stal v roce 1904–1905 předsedou kuratoria krajkářské školy a tomuto umění věnoval převážnou část svého života. Byl synem továrníka, který zřídil ve Vamberku barvířství, běličství, tiskárnu plátna a později první mechanickou tkalcovnu. Dvoupatrová budova Bednářovy vily je v hlavním průčelí, obráceném do Husova náměstí, horizontálně členěná průběžnými římsami ve dvou základních rovinách. V patře obohacují průčelí tři segmentové výstupky na způsob rizalitů, vzájemně svisle oddělených pásy s ornamentálními a reliéfními vlysy. Před střechu vystupuje atikový pás, svisle členěný čtyřmi lizénami. Ty jsou završeny sedícími sfingami, původně zděnými, dotvořenými omítkou. Na počátku devadesátých let však byly nahrazeny odlitky z umělého kamene. Průjezd s původní dlažbou má z obou stran kamenný stupeň, na nějž navazují schodiště do obou částí budovy. Do pater se vstupuje po dvouramenném schodišti s kovovým zábradlím. Schodiště mezi prvním a druhým podlažím zdobí okna s barevnou vitrají. Současným vlastníkem objektu je Královéhradecký kraj a uživatelem Muzeum krajky Vamberk, což je pobočka Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou. V roce 2004 prohlásilo Ministerstvo kultury České republiky objekt za kulturní nemovitou památku. Podle historičky umění Jany Hornekové je budova muzea příkladnou architekturou stylu českého art deca.  /RR

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník