SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Buxbaumova vila

FOIBOS - 11. 10. 22:00
Buxbaumova vila

Heinrich Fanta navrhl samostatně stojící vilu uprostřed velké zahrady jako dvoupodlažní objekt s valbovou střechou o velmi nízkém sklonu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Tyršova čp. 351, Úpice
Stavebník: Buxton
Architekt: Heinrich Fanta
Sloh:
1932 - 1932
Heinrich Fanta navrhl samostatně stojící vilu uprostřed velké zahrady jako dvoupodlažní objekt s valbovou střechou o velmi nízkém sklonu. Čelní fasáda má uprostřed osazen rizalit, v přízemí se v šířce rizalitu nachází zimní zahrada s prosklenými stěnami, okolo zimní zahrady je velká terasa se zděnými slupky a jednoduchým kovovým zábradlím ze subtilních, svisle kladených prvků. Nad zimní zahradou je umístěna terasa se zděnými sloupky v nárožích se stejným zábradlím, jako je na terase v přízemí. Po obou stranách rizalitu se nachází jedna okenní osa, v obou patrech jsou v nich umístěna okna, v přízemí obloukově tvarovaná, v patře s rovným nadpražím. Rizalit je od střechy oddělen bohatě profilovanou korunní římsou se zubořezem.Ve střeše se nad rizalitem nachází tříosý vikýř s okny s rovným nadpražím. Vstupní boční fasáda má v přízemí předsazenou verandu členěnou okny, nad ní se nachází terasa se stejným zábradlím, jako je v čelní fasádě. Vstupní dveře jsou lemovány oproti líci fasády vpadlou plochou. V patře boční fasády se nachází masivní rizalit s velkým obloukově tvarovaným dveřním otvorem členěným do malých tabulek. Po stranách rizalitu jsou v patře umístěna okna, korunní římsa je odstupňovaná. Protilehlá boční fasáda je členěna také dvoupodlažním rizalitem, v němž jsou nad sebou umístěna tříkřídlová okna s horní ventilační částí dělenou do tří křídel, po stranách rizalitu je vlevo v přízemí osazeno obloukově tvarované okno, v patře okno s rovným nadpražím, stejně jako v okenní ose vpravo vedle rizalitu. V přízemí jsou vpravo osazena dvě okna s rovným nadpražím, sjednocená nadokenní římsou. V zadní fasádě se nachází schodišťový rizalit s dvoukřídlovými dveřmi s kazetami v dolní části a prosklením v horní části. V prosklené části se nachází kovaná mříž. V interiérech jsou zachovány prostory schodišť, truhlářské prvky, podlahy a obklady stěn. Vila je charakteristickým dokladem více méně tradicionalistické výstavby města Úpice ve třicátých letech 20. století. Od roku 2007 Buxbaumova vila, nyní Základní umělecká škola Úpice, nese čestný název Základní škola A. M. Buxton. Anna Marie Buxtonová, rozená Buxbaumová (1932), žije ve Philadelphii. Celý život byla učitelkou hudby, milovnicí umění a nyní je i nadšenou podporovatelkou Základní umělecké školy v Úpici. V roce 2006 se vzdala restitučních nároků na budovu a přilehlé pozemky s podmínkou zachování základní umělecké školy ve vile.  /VP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník