SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dostálova vila

FOIBOS - 15. 10. 22:00
Dostálova vila

František Ficenec, soukromník, obdržel od obecního úřadu v květnu roku 1921 povolení ke stavbě vily na Komenského třídě, parcele č. 484.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Komenského čp. 702, Kostelec nad Orlicí
Stavebník: Josef Dostál
Architekt: Oldřich Liska
Sloh:
1932 - 1934
František Ficenec, soukromník, obdržel od obecního úřadu v květnu roku 1921 povolení ke stavbě vily na Komenského třídě, parcele č. 484. Nicméně souhlas s užíváním domu vydal stavební úřad až v roce 1928. Téhož roku požádal továrník Josef Dostál o výstavbu vily na dělené parcele 484/1. Jeho vila měla být přistavěna k domu pana Ficence. V témže roce ale došlo ke sloučení obou objektů pod jedno čp. 702, přičemž jediným vlastníkem se stal továrník Josef Dostál. Původní dům pana Ficence nechal zbourat a v roce 1932 se obrátil na Oldřicha Lisku, tehdy již známého architekta a urbanistu, se zadáním na plány přístavby a adaptace celého objektu. Josef Dostál (1882–1971), komorní rada, průmyslový podnikatel v oblasti výroby pletené obuvi, se stal v roce 1925 společníkem v továrně na obuv Švagera a spol. (založené 1923). V následujících letech byla továrna značně rozšířena a ve firmě nalezla řada kosteleckých občanů dobré zaměstnání. Od roku 1931 nesla obuvnická firma název Dostál a Švagera a její výrobky se exportovaly především do zámoří. Právě silný rozvoj podnikatelských aktivit byl příčinou toho, že se rozhodl se svou ženou Emou, rozenou Hofmanovou, vystavět vilu odpovídající jejich postavení a možnostem. Podle Liskova návrhu tak vznikla prostorná vstupní centrální hala se schodištěm, přístupná jak z ulice, tak schodištěm ze západní strany domu. Denní prosvětlení řešil autor vitrají s rostlinným barevným námětem a zároveň okenními otvory v prostoru jednoramenného schodiště. Příjemně, jak v interiéru, tak vně objektu, vyznívá opakující se námět kovových výrobků z bílé mosazi. Pozornosti neujde ani tyčový prvek z téhož materiálu, procházející v hlavním průčelí od druhého nadzemního podlaží, až nad okna v podkroví. Je zakončený iniciálami JD – Josef Dostál. V roce 2002 zadal nový majitel rekonstrukci objektu za účelem využít vnitřní prostory pro nestátní zdravotnické zařízení. Za účelem zpracování dokumentace oslovil místního architekta Aleše Granáta. Podstatou návrhu rekonstrukce bylo vyhovět jednak požadavkům zadavatele na změnu užívání a na straně druhé vypořádat se s návazností historického vývoje vily ve vztahu k zachování její původní identity.  /RR

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník