SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Flečkova vila

FOIBOS - 30. 8. 22:00
Flečkova vila

Flečkova vila v Hořicích je příkladem uměleckých snah tvůrců mladé secese inspirujících se v rozličných tvarech přírody.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Riegrova čp. 950, Hořice
Stavebník: Eugen Fleček
Architekt: Václav Kavalír, František Kavalír
Sloh: secese
1910 - 1910
Flečkova vila v Hořicích je příkladem uměleckých snah tvůrců mladé secese inspirujících se v rozličných tvarech přírody. V tomto domě není těžké uvěřit, že secese se pod vlivem přírodních věd dívala na svět jako na živý organismus a že řada umělců dokonce biologii studovala na univerzitách. Důvtipně zformovaný půdorys domu, kopírující ostrý úhel rohové parcely, na níž se nachází, jako by napodoboval křídla motýla. Změť hřebenáčů na valbě střechy polygonálního arkýře zimní zahrady připomíná pavučinu, na celém domě se mnohokrát opakuje oválný tvar kávového zrna a z barevných vitrají shlížejí do ulice ptáci. Vnitřnímu uspořádání dominuje hlavní osa parcely, totožná s osou domu a s hlavním nástupem z ulice, která pokračuje vstupem do domu, schodištěm, a končí v kruhovém výklenku ložnice. Vysoká hala s galerií dřevěného schodiště je prosvětlena vitrajovým oknem s motivy ptáků a sadou oválných okének ve stropním vikýři. Zvlněné dřevěné zábradlí využívá motivy tvaru kávového zrna. Do pravého křídla domu umístil architekt kuchyň, lázeň a ložnici pro děti, do levého pak prostornou jídelnu se zimní zahradou. Stěny jídelny jsou obloženy stříbřitě tmavým šedavým dřevem, jehož součástí je vestavěná rohová prosklená vitrína. Nad galerií schodiště v síni je pokoj s balkonem, komora s šatnou upravená na ložnici a válcově zasklená lodžie s výhledem do zahrady. Secesní stavbu si nechali prostřednictvím stavitele Otty Kudrnáče postavit Gertruda Flečková (rozená Pacáková) a její manžel JUC. Eugen Fleček, který byl v Hořicích tajemníkem a dlouholetým houslistou v hořickém hudebním spolku Dalibor. Už po roce však vilu prodali manželům Macákovým. Dům ještě několikrát měnil majitele a nájemníky a bez pravidelné údržby postupně chátral. Současný vlastník přistoupil k vile s pietou a provedl citlivou a nákladnou opravu, při níž byl dům obnoven prakticky do původního vzhledu. Jen architekty navrhovanou taškovou střešní krytinu vila nikdy nedostala. Vilu Eugena Flečka projektovali bratři Václav a František Kavalírové, známí architekti a stavitelé z Prahy.  /LN

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník