SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Jakubcova vila

FOIBOS - 3. 9. 22:00
Jakubcova vila

V roce 1911 koupili okresní soudce v Jičíně Josef Jakubec a jeho manželka Růžena pozemek č. k. 511/8 v zahradě slečny Theodory Němcové, a na něm si postavili ve své době výjimečnou vilu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

 Pavel Janák
M. Koněva čp. 157, Jičín-Holínské předměstí
Stavebník:
Architekt: Pavel Janák
Sloh: kubismus
1911 - 1911
V roce 1911 koupili okresní soudce v Jičíně Josef Jakubec a jeho manželka Růžena pozemek č. k. 511/8 v zahradě slečny Theodory Němcové, a na něm si postavili ve své době výjimečnou vilu. Tento dům je jedinečný tím, že jde o první kubistickou stavbu Pavla Janáka (1882–1956), ale také proto, že byl realizován v Jičíně, ačkoliv kubistické stavby mimo Prahu se objevovaly jen ojediněle. Hmota stavby má v principu formu krychle, avšak její zkosená nároží a četné kosé plochy narušují její pravoúhlost a jednotvárnost, vyvolanou rovnými stěnami. V detailu se uplatňují nápaditě upravené příčle oken a dveří, jež spolu s meziokenními sloupky a špaletami navozují iluzi krystalických forem. Dveřní portál hlavního vstupu včetně dveřního křídla také zřetelně tlumočí kubistické tvarosloví. Sdružené kosé přechody kamenné soklové části do průčelí v místě konkávně vyříznutých nárožních lizén, nahrazují oblíbenou ornamentální tektonickou výzdobu fasád prostým průnikem šikmých ploch při zachování tradic architektonického tvarosloví. Uliční průčelí si přísně zachovává symetrii umístěním vstupního portálu, rozvržením okenních os, vikýře ve střeše i dvou komínů. Vstupní branka do ulice a polygonální veranda při jižním průčelí do zahrady jsou rovněž komponovány na osu celého domu. Výjimkou tohoto symetrického řešení je přístavba garáže na západní straně. Proražená okna do garáže, vzniklá pozdější úpravou, byla nicméně přesvědčivě přizpůsobena výtvarnému řešení celého domu. V interiéru architekt upouští od prostorné haly, přičemž schodišti věnuje nejnutnější komunikační prostor. Zkosení prvků se nevyhýbá ani dřevěnému schodišťovému zábradlí Stavby českého kubismu působí někdy jako skladby nerostů, někdy jako prosté hmoty, dodatečně špachtlí seřezávané nebo dlátem okosené. Výtvarná vůle přišla ovšem pro pracné odsekávání cihelného zdiva poměrně draho, a nejspíš i proto se tato světová architektonická rarita v masové výstavbě neprosadila. Jakubcova vila byla vždy využívána k bydlení. Je zapsána na seznamu kulturních památek.  /LN

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník