SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Kučerova vila

FOIBOS - 24. 11. 23:00
Kučerova vila

Vilu navrhl v roce 2002 akademický architekt David Vávra pro rodinné přátele, manžele Kučerovy.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Slunečný vrch, Vrchlabí
Stavebník: manželé Kučerovi
Architekt: David Vávra
Sloh:
2002 - 2002
Vilu navrhl v roce 2002 akademický architekt David Vávra pro rodinné přátele, manžele Kučerovy. Dům se stal dominantou nově vybudované vilové čtvrti Slunečný vrch ve Vrchlabí. David Vávra rozvrhl vlastní hmotu objektu do dvou kvádrů. Nad přízemní bílou hmotou osazenou na terénu dominuje druhá hmota, obložená dřevem. Myšlenkový záměr autora jistě nejlépe vyjádří citace z návrhu řešení: „Novostavba se nachází na nejvrchnější parcele A nově vznikající lokality Slunečný vrch a tvoří se sousedními dvěma duchovně spřízněnými vilami na pozemcích B a I osobitou triádu. V každém řešení se jedná o dvě hmoty ve vzájemném napětí. U manželů Kučerových je horní patro ložnic rodičů vykonzolováno nad vstup, který tím kryje. Patro není propojeno se spodní částí, ale volně na ní pluje. Podobně jako u ostatních objektů je zvýrazněna část schodiště, která tvoří jádro – srdce domu a vystupuje i nad obrys ložnice. Prokomponovaný půdorys, jenž se rodil během půlročního vzájemného dialogu projektanta a stavitele, je otištěn i v mnohoznačnosti fasád, které jsou však spoutány do dvou jednoduchých kvádrů. Dům prostorově reaguje nejen na okolní přírodu – vyvýšené místo, pás lesa, ale i na chod slunce po obloze.“ Na hlavní vstup navazují symetricky umístěné místnosti pracoven a dětských pokojů s vlastními koupelnami. Za vstupní chodbou se nachází centrální útvar domu – elipsovitě tvarované schodiště, v horní části prosklené ve tvaru velké čočky, kterou pronikají světelné paprsky přes všechna podlaží až do suterénní části. V přízemí je schodiště také součástí velké obytné místnosti s kuchyní a vznášejícím se tělesem krbu. Prosklené stěny obývacího prostoru propojují dispozici s krytou terasou v prostoru zahrady. Z provozních důvodů byly plochy zahradního bydlení dodatečně zakryty prosklenými posuvnými stěnami. V patře domu je proti schodišti umístěna chodba, z níž se vstupuje do ložnice rodičů s koupelnou a do velkého obytného prostoru s výhledem na okolní krajinu s dominantou Žalého. Exteriér i interiér domu je velmi působivý a promyšlený. Realizace vily je výsledkem spolupráce autora s osvícenými investory; díky takové spolupráci vzniklo ojedinělé soudobé dílo.  /VP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník