SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Mautnerova vila

FOIBOS - 8. 10. 22:00
Mautnerova vila

Vila postavená v roce 1932 v okrajové části města Dvůr Králové nad Labem je dílem Kurta Spielmanna.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

5. května čp. 368, Dvůr Králové nad Labem
Stavebník:
Architekt: Kurt Spielmann
1932 - 1932
Vila postavená v roce 1932 v okrajové části města Dvůr Králové nad Labem je dílem Kurta Spielmanna. Volně stojící dvoupodlažní dům, zcela podsklepený, byl postaven klasickým způsobem z cihel a kamene, jeho objemové a architektonické členění je však na svou dobu i místo vzniku zcela ojedinělé. Čisté funkcionalistické tvary domu svědčí o výjimečných tvůrčích kvalitách a rozhledu autora stavby, která nebyla navržena jen pro bydlení, ale sloužila i pro administrativní správu mechanické tkalcovny, jejímž majitelem byl majitel objektu, Arnošt Mautner. Dům je dispozičně i objemově tvořen dvěma trakty, z nichž jižní křídlo je užší i nižší než křídlo severní. Jižní fasáda je tříosá, v osách jsou osazena velká vyklápěcí okna dělená pouze vodorovně příčlí-poutcem. Jižní hmota je zakončena silně předstupující korunní římsou jednoduchého profilu. Severní kubus je vyšší o polopatro nad patrovou římsou a to je svisle členěno dvěma komíny, které ve fasádě polopatra vytváří pilastry. Severní, vstupní fasáda je dělena do dvou hmot, mezi nimiž je v patře osazen balkon, která v přízemí zakrývá vstupní lodžii se schodištěm do domu. V patře objektu byly umístěny kanceláře se sociálním zázemím, v druhém podlaží se nacházely dva byty, v polopatře neobývané komory. Obě podlaží jsou propojena vřetenovým schodištěm. Dům se zachoval ve své hmotě i architektonickém členění do dnešní doby, v interiérech však byl poznamenán mnohaletým socialistickým vlastnictvím. Autentické dveře byly nahrazeny typizovanými prvky, mramorové stupně a obložení schodiště byly opatřeny olejovými nátěry, krycí mřížky radiátorů byly zničeny, vnější čistě bílé fasády byly opatřeny barevným omítkovým postřikem naprosto ignorujícím původní autorský záměr.  /VP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník