SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Morawetzova vila

FOIBOS - 14. 5. 22:00
Morawetzova vila

Továrnická vila rodiny Morawetzovy byla postavena v roce 1900. Na dvou historických parcelách stály původně dva dřevěné domy.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

náměstí T. G. Masaryka čp. 11, Úpice
Stavebník: Ludvík Morawetz
Architekt: anonym
Sloh:
1900 - 1900
Továrnická vila rodiny Morawetzovy byla postavena v roce 1900. Na dvou historických parcelách stály původně dva dřevěné domy. Ty nechal v roce 1886 Ludvík Morawetz zbourat a na jejich místě vznikl nový dvoupatrový dům. Ten však potřebám významné úpické továrnické rodiny nevyhovoval. Syn Ludvíka Morawetze jej nechal na konci 19. století opět zbourat a v roce 1900 zde vybudoval reprezentativní vilu. Původní dokumentace se nedochovala, autor nebyl zjištěn. Vila je dvoupatrová, s mansardovou střechou s půdním vikýřem nad středním rizalitem. Ačkoli byla postavena tradiční zděnou technologií, dispozice je na svou dobu velmi velkorysá a odpovídá společenské prestiži továrnické rodiny, která v Úpici vlastnila již od poloviny 19. století přádelny a tkalcovny juty. Vila byla vybavena nejnovějšími technickými vymoženostmi své doby, jako bylo centrální ústřední vytápění včetně zimní zahrady, moderní vybavení koupelen a kuchyňského provozu. Ve dvorní části byla udržovaná zahrada s bazénem. Interiéry nechal stavebník okázale vybavit, přičemž využíval novodobé materiály, jako jsou umělé mramory a šlechtěné omítky. Koupelny byly obloženy mramorovými deskami. Na vysoké umělecké úrovni byly také všechny truhlářské prvky, stejně jako řešení haly s centrálním schodištěm. Vila je výborným dokladem výstavby a stavebního rozvoje města na počátku 20. století. Její architektonické a umělecké řešení je charakteristické pro dobu doznívajícího historizujícího stylu. Fasády byly realizovány ve formě vysokého řádu s kanelovanými pilastry ve středním rizalitu. Velkolepě jsou pojaty dispozice a interiéry vily, které dokládají způsob života majetné továrnické rodiny. Architektonické řešení, použité materiály i technické vybavení svědčí o kvalitě a možnostech doby na počátku 20. století. V současné době je vila ve vlastnictví soukromých osob, které se o objekt příkladně starají. V interiérech jsou dochovány veškeré autentické prvky jako obklady stěn, truhlářské prvky včetně historického kování, vanové a umývadlové baterie i sanitární dobové vybavení nebo původní radiátory. Okna byla téměř pietně repasována. Objekt je v současné době významnou kulturní památkou města Úpice.  /VP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník