SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Rýdlova vila

FOIBOS - 13. 9. 22:00
Rýdlova vila

Na místě, kde dnes stojí vila Václava Rýdla, byl „prvotně domeček dřevěný a koupil jej V. Rýdl od babičky Hofmanové“.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

 Jan Kotěra
Novoměstská čp. 187, Dobruška
Stavebník: Václav Rýdl
Architekt: Jan Kotěra
Sloh:
1918 - 1919
Na místě, kde dnes stojí vila Václava Rýdla, byl „prvotně domeček dřevěný a koupil jej V. Rýdl od babičky Hofmanové“. Tak to uvádí Theodor Zmatlík ve svých záznamech nazvaných Dobrušské domy, jejich majitelé a jak žili. A dodává: „Dřevěný domek nechal rozbourati a postavil zde novou vilu, kterou celá veřejnost nazývá vilou tabákovou.“ Václav Rýdl mladší (1873–1937) byl synem měšťana dobrušského, hoteliéra a obchodníka, který roku 1880 zakoupil na náměstí známý dům kupce Heka pod podloubím. Po otcově smrti v roce 1909 pak sám převzal živnost. Plán pro přestavbu domu čp. 187, který později tedy proslul jako „tabáková vila“, byl dokončen v lednu 1918. Dochovaný výkres nese dva podpisy: první je stavebníkův, druhý patří c. a k. vrchnímu stavebnímu radovi, profesoru Janu Kotěrovi. Vztah Kotěry k Dobrušce se bezesporu vytvářel prostřednictvím Jana Laichtera, syna dobrušského starosty a významného pražského nakladatele, pro kterého architekt v letech 1908–1909 navrhl dům na Vinohradech. A manželka Václava Rýdla byla rozená Laichterová. Vnitřní uspořádání přízemí Rýdlovy vily je působivé umístěním jídelny s lodžií orientované do zahrady. Dva mohutné sloupy kruhového průřezu ukončují podestu lodžie a dvojice pravoúhle uspořádaných stupňů končí v úrovni zahrady. Její pestré ozelenění, uspořádané po obvodu s oplocením, a v rozličných útvarech uvnitř zahrady, je doplněno pěšinami napojenými na venkovní zvýšenou terasu v levém, odvráceném rohu zahrady. Vila sloužila pro potřeby rodiny Rýdlových. Po smrti Václava Rýdla bylo přízemí pronajímáno a sloužilo jako četnický byt. Když v roce 1955 zemřela Rýdlova manželka Anna, odkoupila ideální polovinu rodina Pošarova. Počátkem sedmdesátých let 20. století odkoupil vilu Městský národní výbor. Vlastníkem je dnes město Dobruška.  /RR

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník