SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Slavíkova vila

FOIBOS - 27. 8. 22:00
Slavíkova vila

Václav Slavík, měšťan a strojník, průmyslový podnikatel v oboru výroby zemědělských strojů, začal budovat svoji firmu v Dobrušce počátkem 20. století.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Nádražní čp. 481, Dobruška
Stavebník: Václav Slavík
Architekt: Josef Jirsák
1910 - 1910
Václav Slavík, měšťan a strojník, průmyslový podnikatel v oboru výroby zemědělských strojů, začal budovat svoji firmu v Dobrušce počátkem 20. století. Továrna byla součástí území urbanisticky určeného pro průmyslovou výstavbu města v letech 1889–1892. Vlastní vila byla postavena s cílem vytvořit reprezentativní prostředí pro bydlení ve vztahu k veřejnému prostranství, které dnes vyjadřuje Nádražní ulice. Požadavky na půdorysné řešení vily vycházely z představ Václava Slavíka a plně odpovídaly majetkovým a názorovým poměrům střední podnikatelské vrstvy. Zpracování plánů domu svěřil stavebník Josefu Jirsákovi, „úředně zkoušenému a opravdovému mistru zednickému z Dobrušky“. Mottem celkové kompozice se staly prostorová dispozice, vygradovaná dominantní věží vystupující v hlavním průčelí před střešní mansardou, a terasa v zadním traktu ve směru do zahrady. Honosnost vily zvýrazňovaly bohatě uplatněné a v té době již zavedené a oblíbené náměty secesní ornamentiky ve fasádě. Výstavbou vily vyvažoval stavebník strohý projev a uniformitu vlastních průmyslových hal. V otcově záměru pokračovala po Slavíkově smrti jeho dcera Ludmila, do své zletilosti zastupovaná matkou Marií, rozenou Laichterovou, dcerou někdejšího purkmistra města Františka Laichtera. Po roce 1948 byla vila společně s firmou zestátněna a využívána různým způsobem, přičemž došlo k mnoha nevhodným stavebním úpravám. Ty se znatelně projevily v podkroví, v nekoncepčních vestavbách pro bydlení, ale také rozebráním zahradní terasy a dostavbou balkonu v jižní stěně objektu. Majetek se vrátil do rukou potomků podnikatele Václava Slavíka v privatizaci v roce 1994, ti jej však prodali nábytkářské firmě JECH, která zprvu obnovila a modernizovala tovární haly. Na rekonstrukci vily přišla řada až v letech 2003–2004. Autorem byl Tomáš Nentvich z Dobrušky. Vila se stala reprezentačním sídlem vedení firmy, se stálou expozicí výrobků spojenou s obchodním oddělením.  /RR

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník