SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Sochorova vila

FOIBOS - 4. 10. 22:00
Sochorova vila

Podnikatel Josef Sochor založil roku 1904 ve Dvoře Králové nad Labem mechanickou tkalcovnu a v roce 1910 vlastní tiskárnu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

 Josef Gočár
Spojených národů čp. 1620, Dvůr Králové nad Labem
Stavebník:
Architekt: Josef Gočár
1928 - 1930
Podnikatel Josef Sochor založil roku 1904 ve Dvoře Králové nad Labem mechanickou tkalcovnu a v roce 1910 vlastní tiskárnu. Na stavebním rozvoji podniku spolupracoval ve druhé polovině dvacátých let 20. století se známými staviteli a architekty, k nimž patřili Josef Gočár, Josef Grus, Pavel Janák nebo Karel Jarolímek. Manželé Sochorovi a jejich pět synů tak měli možnost seznamovat se s novými uměleckými podněty a myšlenkami. Nelze se tedy divit, že když se podnikatelův syn Zdeněk začal zabývat myšlenkami na vybudování nové rodinné vily, oslovil v roce 1928 tehdy již významného architekta Josefa Gočára. Sochorova vila je jednou z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické tvorby tohoto geniálního českého architekta. Vila obklopená velkou zahradou byla navržena ve svažujícím se terénu. Dvoupodlažní kubus v nižší části pozemku a dvoupodlažní kubus v horní části parcely jsou propojeny tělesem schodiště. Důmyslně tvarované schodiště umožňuje propojení horního objektu s terasou na střeše nižší části. Terasu autor částečně zastřešil monolitickou markýzou osazenou mezi dvěma komíny, které zároveň tvoří její elegantní nosné pilíře. Pro fasády pak použil obdélná okna, přičemž zajímavým a obohacujícím prvkem zůstal především způsob svislého prosvětlení schodiště a terasa umístěná na přízemní krychli při východní straně domu. Z terénní konfigurace a promyšleného umístění vily vyšel celkem logicky návrh hospodářského zázemí vily a obytný zahradní salonek v suterénu. Gočár postupoval konsekventně, když za otevřené zádveří umístil vstupní obývací halu se schodištěm, velkou jídelnu, přípravnu jídla a kuchyň s nezbytným zázemím. V patře navrhl dvě ložnice s koupelnou a umývárnou a vstupem na malou terasu, místnost pro podávání snídaně, hostinský pokoj s koupelnou a fotografickou komoru. K objektu se přimykaly samostatně stojící garáže. Po roce 1948 byla vila znárodněna a došlo k několika zásadním stavebním úpravám na administrativní a správní budovu a pionýrský dům. Dnes objekt slouží královédvorským dětem jako Dům dětí a mládeže. Z jeho interiérového vybavení se nezachovaly téměř žádné prvky, původní dispozice se přesto v zásadě udržela.  /VP

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

9.12. 08:45Nový
22.10. 21:39Nový
10.6. 11:57Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník