SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Františka Sternwalda

FOIBOS - 25. 10. 23:00
Vila Františka Sternwalda

Vila od královéhradeckého architekta Gustava Louženského, charakteristická jak romantizujícím pojetím, tak i motivy typickými pro středomořskou architekturu, byla jednou z posledních kvalitních staveb provedených v Hradci Králové před všeobecným stavebním zákazem, vyhlášeným protektorátními úřady roku 1942.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Baarova 2, čp. 1151, Hradec Králové
Stavebník: František Sternwald
Architekt: Gustav Louženský
1940 - 1941
Vila od královéhradeckého architekta Gustava Louženského, charakteristická jak romantizujícím pojetím, tak i motivy typickými pro středomořskou architekturu, byla jednou z posledních kvalitních staveb provedených v Hradci Králové před všeobecným stavebním zákazem, vyhlášeným protektorátními úřady roku 1942. Stavebníkem výjimečné a ve městě stylově ojedinělé vily byl geolog František Sternwald. Jakým způsobem se tento mladý muž, jehož oku evidentně přísně geometrická estetika funkcionalismu nelahodila, s architektem Louženským seznámil, netušíme. Stejně tak pro nás zůstává bohužel neznámá i osobnost samotného projektanta, narozeného a působícího v Hradci Králové. Architektonické pojetí vily, kterou projektant nejprve zamýšlel uzavřít rovnou střechou, reflektuje aktuální dění na naší architektonické scéně přelomu třicátých a čtyřicátých let, čím dál více kritizující dogma bílého krabicového funkcionalismu. Loužecký v tomto návrhu neměl daleko k těm, kteří následovali avantgardního architekta Karla Honzíka, jenž jako první začal pracovat s tradičními prvky (např. sedlová střecha) a materiály (hrubá omítka, kamenné a dřevěné obklady), pomocí nichž propůjčoval svým stavbám onen romantizující charakter. Naznačuje to změna typu střechy (zřejmě i na základě stavebníkova přání), nahrazená v definitivním projektu elegantně prohnutou střechou stanovou, protnutou dvojicí omítaných španělských komínových těles, jež si oblíbil i další reprezentant tohoto proudu architekt Jaroslav Fragner. Definitivní, realizovaná verze projektu neprodělala oproti studii z roku 1940 změny jen v oblasti střešní krajiny. Dílčími úpravami prošlo i vstupní průčelí, z něhož zmizela lyrická figurální malířská výzdoba a taktéž sluneční hodiny z boční fronty. Ostatní prvky typické pro tuto stavbu zůstaly beze změny, a to především nárožní arkýřová okna zimních zahrad, nesená subtilními konzolkami, která umocnila atmosféru obytných pokojů. Zajímavě Louženský vyřešil i propojení domu se zahradou. Vstupovalo se do ní skrze terasu, propojenou se schodišťovou halou, uzavřenou obloukovou klenbou. K romantické atmosféře domu asociujícího francouzskou či španělskou riviéru přispívala řada prvků. Vedle francouzských oken s okenicemi zde architekt taktéž pracoval s dřevěnými žaluziemi, barokizujícím kováním zábradlí terasy a balkonu a intimitu zahrady před zraky kolemjdoucích chránila omítaná zídka s obloukovým otvorem. Vila Františka Sternwalda je i nyní v majetku jeho rodiny a po více než pětašedesáti letech stále v perfektním stavu.  /JP

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník