SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Josefa Bartoně

FOIBOS - 24. 9. 22:00
Vila Josefa Bartoně

Vila je situována na terénní terase na jihozápadním svahu zámeckého kopce.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

 Pavel Janák
Zámecká čp. 243, Náchod
Stavebník: Josef Bartoň
Architekt: Pavel Janák
1927 - 1928
Vila je situována na terénní terase na jihozápadním svahu zámeckého kopce. Před ní se otvírá poutavé panorama města a pohraničních zalesněných kopců v pozadí. Sama je také dobře viditelná. Svým uspořádáním připomíná reprezentační zámeček. Má tři základní podlaží. Suterén se vstupním vestibulem je v zásadě technickým zázemím celé budovy. Zvýšené přízemí je reprezentační, charakteristické především prostorou velké dvorany, velkou jídelnou, salonem a obytným pokojem. Tento velký kruhový obytný pokoj o průměru 7,4 metru je propojen s venkovní terasou otevřenou na jižní i východní stranu. V úrovni zvýšeného přízemí, v prostoru rohového rizalitu, je společně s pracovnou umístěna dvoupodlažní knihovna s kruhovým arkýřem. V podkroví se nacházely pokoje pro hosty a ložnice rodiny Bartoňů. Nárožní rizalit na severovýchodě stavby je zvýšený nad úroveň hřebene střech a na rovné střeše má přístupnou terasu bez zábradlí. Pod ní je pokojík pro hosta. Reprezentační průčelí orientované směrem k městu je členěno balkony a terasou. Po celé délce stavby průčelí je sedm vysokých sloupů rytmizujících hlavní fasádu. Vstupní vestibul v nejspodnější části rizalitu je poměrně stísněný a z něho vede jednoramenné schodiště do dvorany ve zvýšeném přízemí. Na zaobleném jižním průčelí je navíc umístěno jednoramenné schodiště vedoucí z úrovně terénu na terasy a odtud do obytného pokoje. Další schodiště, tentokrát z dvorany do podkroví je dvouramenné a vede zároveň do suterénu. Navzájem odlišená a rozdělená schodiště funkčně zdůrazňují význam obytného patra. Dvorana prosklená velkými okny do čestného dvora je orientovaná západně a vstup do zvýšeného reprezentačního přízemí působí zde jiným dojmem. Bartoňova vila stojí na počátku nové etapy v tvorbě Pavla Janáka, etapy, která se vyznačuje velmi intenzivní a různorodou architektonickou činností, v níž samostatně dospěl k netradičnímu a vlastnímu názoru na funkční řešení půdorysu architektury a také vlastnímu názoru na funkcionalismus jako styl. Rodina Bartoňů patřila k úspěšným zakladatelům textilního průmyslu na Náchodsku a byla také významným mecenášem náchodské kultury a rozvoje města i jeho okolí. Po roce 1948 prošla vila mnoha necitlivými změnami, danými především méně vhodným funkčním využitím. Dnes je vlastníkem město Náchod, které vilu rekonstruuje.  /AS

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník