SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila manželů Voltrových

FOIBOS - 8. 11. 23:00
Vila manželů Voltrových

Architekt navrhl dům do centra rozlehlé kaskádovité zahrady v západně orientovaném svahu nad městem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Rovná čp. 1388, Nové Město nad Metují
Stavebník: manželé Voltrovi
Architekt: Jan Hochman
Sloh:
2006 - 2006
Architekt navrhl dům do centra rozlehlé kaskádovité zahrady v západně orientovaném svahu nad městem. Vnitřní prostor organicky rozčlenil na dvě podlaží, přičemž v přízemí umístil denní místnosti a v patře ložnice. Celkovou podobu domu přizpůsobil uměle vytvořené členitosti terénu zahrady, což se projevilo zejména v přízemí, kaskádovitě rozděleném na tři výškové úrovně. V nejnižší je situován prostorný obývací prostor uzavřený prosklenou segmentovou stěnou s panoramatickým výhledem do krajiny, a s připojenou zimní zahradou. Na protější straně přízemí je v jiné výškové úrovni kuchyň s jídelnou. Oba prostory od sebe odděluje průchozí chodba propojená se vstupní halou, která podobně jako hlavní obytný prostor prochází přes obě podlaží. Do prostoru vstupní haly je citlivě zakomponováno zavěšené schodiště do patra s ložnicemi, přičemž patro není od přízemí radikálně odděleno přísným uzavřením. Jeho prostor je opticky přiznán otevřenou galerií s vestavěnou knihovnou. Dům navrhl architekt se zvláštním požadavkem vytvořit značné množství stěnových ploch, čehož dosáhl již zmíněným otevřením vstupní haly přes celou výškovou úroveň budovy a především vertikálním protažením obytné haly až do prostoru zakrytého krovu. Jednou ze zajímavostí domu je bazilikální osvětlení obytného prostoru, které v kombinaci s prosklenou západní stěnou zajišťuje jeho dostatečné prosvětlení a proslunění a zároveň pomáhá splnit požadavek nadprůměrných stěnových ploch. Chodba navržená na základě principu sbíhavé dynamiky se od vstupní haly směrem k severu zužuje a ústí svým proskleným vchodem k zahradnímu jezírku. Záměrně vytváří šipku směřující ke Sněžce, kterou navíc vyjadřuje způsob kladení dlažby. Těleso domu tvoří různě sestavené hranoly o nestejném počtu stěn. Hlavní obytná část je zastřešena třístěnným jehlanem s přesazenými křídly nesenými kruhovými sloupy, k němuž na jihovýchodě přiléhají dva ploše zastřešené hranoly různé výškové úrovně (sociální zařízení v patře s ložnicemi a garáže). Dům se tak stává pozoruhodnou sestavou geometrických těles a tvarů uzpůsobenou do jisté míry atypickým požadavkům stavebníků v závislosti na funkci jednotlivých prostor. Návrh tohoto postmodernistického řešení vznikal za aktivní spolupráce osvíceného investora.  /MB

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník