SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Marie Pujmanové

FOIBOS - 17. 9. 22:00
Vila Marie Pujmanové

Původní domek čp. 37 stojící v malebné části Potštejna, který patřil rodině Hennerových, byl v roce 1926 nahrazen honosnějším objektem, nově vybudovanou vilou v prostoru rozlehlé zahrady nad levým břehem Divoké Orlice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Potštejn čp. 186, Potštejn
Stavebník: Kamil Henner st.
Architekt: J. Čáp (?)
Sloh:
1925 - 1926
Původní domek čp. 37 stojící v malebné části Potštejna, který patřil rodině Hennerových, byl v roce 1926 nahrazen honosnějším objektem, nově vybudovanou vilou v prostoru rozlehlé zahrady nad levým břehem Divoké Orlice. Jejím stavebníkem byl Kamil Henner starší, český právník a profesor University Karlovy. Zabýval se kanonickým právem a poměrem mezi státem a církví. Byl otcem literátky Marie Pujmanové a zakladatele české neurologie Kamila Hennera. Potštejn se stal na přelomu 19. a 20. století doslova mekkou pražské aristokracie, k níž Hennerova rodina bezesporu patřila. Zvýšené přízemí vily je přístupné pohodlným schodištěm přes podestu do zádveří, předsíně a centrální schodišťové haly. Jednoramenné schodiště spojuje patro a opakovaně i prostory podkroví. V obou podlažích jsou pokoje se sanitárním zázemím. V přízemí je kuchyň, prostorná jídelna sloužící zároveň jako společenská místnost a sousedící, jak bylo zvykem v těchto rozměrných dispozicích, s knihovnou. V suterénu, krom technických místností, byl byt domovníka. Dům byl v přízemí i patrech celodřevěný. Osazení vily do prostředí okrasné zahrady se dvěma altány spojenými chodníkem, s ohraničením plaňkovým plotem na podezdívce, umocňovalo její okázalost a honosnost. Za druhé světové války ve vile prakticky trvale žila stavebníkova dcera Marie Pujmanová. Její věhlas je bezesporu důvodem, proč vila vystavěná jejím otcem bývá spojována s jejím jménem. Po roce 1948 užívala přízemí vily školka, patro zůstalo majitelům. Po smrti spisovatelky byla vila pod nátlakem režimu odevzdána státu a tím skončilo i její užívání pro původní majitele. Až v říjnu 1996 byl majetek navrácen dědicům Marie Pujmanové. Původní výkresy vily nejsou k dispozici, nebyly dosud nalezeny. Vlastníci oslovili projektový ateliér ApA Vamberk, aby vypracoval dokumentaci původního provedení. Do obnovy potštejnské vily, zdevastované uživateli minulého režimu, vložili dnešní majitelé nemalé prostředky a dům udržují v duchu rodinné tradice.  /RR

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník