SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila neznámého stavebníka

FOIBOS - 8. 9. 22:00
Vila neznámého stavebníka

V předvečer první světové války realizoval na okraji jaroměřské vilové čtvrti Na Ptákách, po válce urbanizované podle regulačního plánu architekta Vojtěcha Krcha, pozoruhodný rodinný dům neméně pozoruhodný architekt Ladislav Skřivánek.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Na Ptákách čp. 318, Jaroměř
Stavebník: anonym
Architekt: Ladislav Skřivánek
1914 - 1914
V předvečer první světové války realizoval na okraji jaroměřské vilové čtvrti Na Ptákách, po válce urbanizované podle regulačního plánu architekta Vojtěcha Krcha, pozoruhodný rodinný dům neméně pozoruhodný architekt Ladislav Skřivánek. Tvůrce líbezných, jen sporadicky dekorovaných, florálně secesních, ale i nesmírně strohých modernistických děl, byl ve dvacátých a třicátých letech funkcionalisty nenáviděn za své monumentální stavby, koncipované v duchu české neorenesance a architektury inspirované florentským quattrocentem. Opovržení pokrokových architektů Skřivánkovým pozdním dílem, z jejich pohledu regresivním, přispělo k pozapomenutí jeho rané tvorby, která si nijak nezadala s nejlepšími příklady české moderní architektury prvního desetiletí 20. století. Počátky Skřivánkovy samostatné tvorby se jako u většiny generace tehdejších architektů odehrávaly ve znamení rozmanité škály dobových historismů, v jeho případě poznamenaných vlivem školení, které získal u Bedřicha Ohmanna. Nicméně již kolem poloviny prvního desetiletí 20. století architekt realizoval několik pozoruhodných secesních staveb, charakteristických národním ornamentem, později doplňovaným „často nabádavými a vlasteneckými obrazy a nápisy“. V případě jaroměřského domu je zřejmá inspirace venkovským stavením z oblasti krkonošského podhůří. Jeho typické příkré sedlové střechy, používané kvůli drsnějším klimatickým podmínkám, skrývaly pod svými krovy nezřídka i dvě další obytná podlaží, což je zřejmé i v případě Skřivánkovy jaroměřské práce. Charakter venkovského stavení architekt umocnil uzavřeným, nikoliv však hospodářským dvorem, od ulice odděleným malým stylizovaným peristylem. Zbytek tohoto značně intimního zákoutí oddělil soustavou obloukových arkatur, skrze něž byla přístupná ovocná zahrada za domem. Z dvorku, který dodnes střeží betonový aligátor, je přístupný samotný dům, v jehož dispozičním řešení částečně rezonují ozvuky již zmíněné venkovské architektury. Centrálním prostorem uvnitř tedy není schodišťová dvorana, nýbrž obytný pokoj. Prosté interiéry, nabízející ovšem komfort centrálního horkovzdušného topení, korespondují s jednoduše pojatým vnějškem domu. Fasáda domu, uvnitř jinak dobře zachovaného, sice chátrá, ale jeho patina ve spojení s podmanivě řešeným dvorem a okrasnou zelení stavbu obohacuje o nechtěnou krásu, kouzlo starých zašlých časů.  /JP

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník