SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Oskara Nowotneho

FOIBOS - 22. 9. 22:00
Vila Oskara Nowotneho

Ve své době stála vila společně s přilehlou zahradou prakticky mimo město, potvrzovala tak pojem villa suburbana.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Šalounova čp. 127, Broumov
Stavebník: Oskar Nowotny
Architekt: Heinrich Fanta
1927 - 1928
Ve své době stála vila společně s přilehlou zahradou prakticky mimo město, potvrzovala tak pojem villa suburbana. Ostatně i v současnosti se nachází mimo broumovské centrum. Na první pohled relativně jednoduše navržená vila představuje výjimečný doklad doznívajícího historismu prolínajícího se s modernou německého prostředí. Dům spíše než jako moderní vila dvacátých let 20. století působí dojmem venkovské zámecké vily z období přelomu baroka a klasicismu. Na fasádě lze postřehnout i doznívající vliv klasicistní lidové architektury typické pro Broumovsko. Barokní dojem vyvolává rozvržení vily jako celku, symetričnost jednotlivých průčelí i drobná sochařská výzdoba terasy nad zimní zahradou. Naproti tomu moderním prvkem je bezesporu dispoziční vložení centrální haly se schodištěm a některá vnitřní vybavenost. Klasicizující prvky se projevují ve srovnání s celkovým měřítkem vily v menších architektonických prvcích a detailech, a už se jedná o pseudodórské sloupy nesoucí balkon nad jihovýchodní terasou nebo klasicizující pilastry s kladím oživující průčelí půlkruhově zakončené zimní zahrady. Barokním dojmem působí i původní umístění vily do prostoru osově symetrické zahrady, jejíž hlavní osa probíhá i středem vily. Ještě víc než v exteriéru je prolínání historismu s modernou patrné v interiéru. Prakticky všechny prostory dodnes zdobí barokizující nástropní štuková zrcadla doplněná rozvilinami a malovanými obrazy, z nichž jeden (děti se zátiším ovoce a ryb) zůstal dochován v tympanonu nad vstupem do pánského pokoje. Nejreprezentativnějším prostorem vily dodnes zůstal pánský pokoj. Působivé je zejména modernistické dřevěné obložení stěn s vestavěnými knihovnami, oživenými kazetovými výplněmi a tordovanými sloupky. Podle dobových fotografií byly místnosti vybaveny stylovým historickým nábytkem a doplňky, které dojem aristokratického sídla ještě více umocňovaly. Oskar Nowotny patřil k místním textilním průmyslníkům německé národnosti, o jeho životě toho však není příliš mnoho známo. Možná i právě kvůli své národnosti se při stavbě svého sídla rozhodl pro spolupráci s brněnským architektem Heinrichem Fantou. V roce 1945 byl Oskar Nowotny s celou rodinou vystěhován a vila připadla ústřední správě majetku. Počátkem padesátých let 20. století tu státní podnik VEBA zřídil internát pro své učnice. Od roku 1993 slouží vila jako hotel.  /MB

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník