SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Otýlie Mendíkové

FOIBOS - 18. 10. 22:00
Vila Otýlie Mendíkové

V Jičíně, na prostorné parcele nedaleko areálu nemocnice, stojí pozdně secesní, romanticky laděná vila.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Krátká čp. 252, Jičín-Holínské předměstí
Stavebník: Otýlie Mendíková
Architekt: Emil Králíček, Rudolf Šolc
Sloh: secese
1934 - 1934
V Jičíně, na prostorné parcele nedaleko areálu nemocnice, stojí pozdně secesní, romanticky laděná vila. Stavba je přízemní, zděná, s masivním pískovcovým soklem a vysokou valbovou střechou s námětky a symetricky umístěnými pultovými vikýři, kryta je pálenými taškami. Okna jsou seřazena do sdružených trojic. Vila byla postavena v roce 1934 pro Otýlii Mendíkovou z Prahy. Stylově je stavba starším projektem (dvacátá léta 20.století) firmy Arch. E. Králíček a Ing. R. Šolc z Prahy II. Téměř čtvercový půdorys domu autor v přízemí jednoduše rozdělil na prostornou halu, obývací pokoj, ložnici s koupelnou a kuchyň. Romantickou atmosféru interiéru s dřevěným schodištěm navozují barevné vitraje ve sdruženém trojokně s výjevy z cest. Terasa situovaná při východním průčelí umožnila majiteli výhled na jičínskou Valdickou bránu, například od šálku kávy. Na terasu navazující dřevěná veranda prosklená řadou oken má roštový podhled stropu z tvrdého dřeva s malovanými květinovými vzory. Detail svorníku na roštu Králíček zopakoval v exteriéru na podbití přesahu střechy. Pravidelnost drobných pultových vikýřů zejících z vysoké střechy potlačuje mohutný pultový vikýř do zahrady, za kterým získal stavebník pohodlnou a vzdušnou pracovnu. Dřevěné obložení stěn je dekorováno intarziemi s námětem pražského Karlova mostu a opakující se květinovou malbou na dřevo. V suterénu byla při jihozápadním nároží zřízena „obytná kuchyň“, s okny s vysokým parapetem směřujícími do zahrady. Na opačné straně domu byla za obvodovou stěnou prádelny vybetonována praktická, ale problematická jímka, do které byla sváděna dešťová voda určená k použití při praní. Venkovní obvodové zdivo je vyzděno dvojitě se vzduchovou mezerou uvnitř stěn. Dílo Emila Králíčka je dosud opředeno množstvím nevyjasněných autorství především v souvislosti s jeho anonymní prací na projektech architektů zvučných jmen, jak bylo na přelomu minulých století zvykem, i se zatím ne zcela probádanou tvorbou firmy, kterou Králíček ve dvacátých letech 20. století provozoval s Rudolfem Šolcem. Teprve podrobným průzkumem se podařilo některé jeho stavby dopátrat či prokázat jeho autorství na několika dílech, za jejichž tvůrce byli zprvu považováni jiní.  /LN

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník