SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Rudolfa a Ilzy Holznerových

FOIBOS - 25. 10. 23:00
Vila Rudolfa a Ilzy Holznerových

Vila, téměř čtvercového půdorysu, je orientovaná kratší stranou k ulici, přičemž mírný svah tím určuje nejnižší úroveň vily jako hlavní vstup z ulice.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Jiřího z Poděbrad čp. 22, Hronov
Stavebník: Rudolf a Ilza Holznerovi
Architekt: Jindřich Kulka
1937 - 1938
Vila, téměř čtvercového půdorysu, je orientovaná kratší stranou k ulici, přičemž mírný svah tím určuje nejnižší úroveň vily jako hlavní vstup z ulice. Jihozápadní stranou je vila orientovaná do zahrady. Sem také architekt Jindřich Kulka umístil obytnou terasu, přístupnou ze společenských místností ve zvýšeném přízemí vily. Hlavní obytné místnosti mají velké prosklené plochy oken směřující rovněž do zahrady. Dům měl garáž, do které se vjíždělo přímo ze suterénu. Střecha vily má poměrně malý sklon a ve střední části je výrazně artikulovaná vloženým podkrovím s rovnou střechou. Stavba je jednoposchoďová, provedená ve skeletové konstrukci, která díky tomu umožňuje velké prosklení stěn orientovaných do zahrady. Hlavním obytným prostorem byl obývací pokoj a k němu přiléhající jídelna. Vila má dvě schodiště, jedno dřevěné, provozní, druhé centrální, procházející celým domem a jeho obytnými místnostmi. V interiéru vily byl až do roku 1997 původní vestavěný nábytek na míru místností, stejně jako původní detaily klik a jejich kování u dveří i oken, elektrických vypínačů, zásuvek a osvětlovacích těles. Stavba je variací „kubických domů“ navrhovaných Adolfem Loosem ve dvacátých letech. Připomeňme, že Jindřich Kulka byl dlouholetým spolupracovníkem Adolfa Loose a přejal Loosův způsob uvažování o provozních funkcích rodinné vily, kterou lze považovat za jakousi kulkovskou variaci loosovského Raumplanu, tedy prostorového řešení současně horizontálního i vertikálního. Stavebníci, Rudolf a Ilza Holznerovi, továrníci v Hronově, krátce před obsazením Československa v roce 1938 pobývali v zahraničí a zpět se již nevrátili. Poslední adresa na samotnou Ilzu Holznerovou byla po roce 1990 do Tel Avivu v Izraeli. Architekt Jindřich Kulka (1900–1971) v roce 1939 opustil Československo a emigroval na Nový Zéland, kde se brzy stal vedoucím architektem významné stavební firmy. Po roce 1997 změnila vila vlastníka. Jiné funkční určení pro vilu, která se stala lékařskou ambulancí, si vynutilo celou řadu změn. Jako realizace architekta, ve své době úzce napojeného na mezinárodní architektonickou obec, zůstává vila zapsaná v ústředním seznamu nemovitých památek České republiky.  /AS

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník