SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Theodory Němcové

FOIBOS - 27. 8. 22:00
Vila Theodory Němcové

Dcera známé spisovatelky Boženy Němcové, Theodora Wilhelma Rozálie, familiárně zvaná Dora či Bohdanka (odtud i často užívaný název vily) v Jičíně učila na dívčí obecné škole.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

 Dušan Jurkovič
M. Koněva čp. 150, Jičín-Holínské předměstí
Stavebník: Theodora Wilhelma Rozálie
Architekt: Dušan Jurkovič
1910 - 1910
Dcera známé spisovatelky Boženy Němcové, Theodora Wilhelma Rozálie, familiárně zvaná Dora či Bohdanka (odtud i často užívaný název vily) v Jičíně učila na dívčí obecné škole. Protože její zálibou byla práce na zahradě a stavba domu se stala celoživotním snem, koupila v roce 1894 pohledávku na rozlehlý pozemek (1,70 ha) na okraji města. Tuto část Jičína, nalézající se severně od Starého města a zvanou Holínské předměstí, tvořila původně nesouvislá nízká zástavba, která byla od poloviny 19. století nahrazována novou výstavbou řadových měšťanských domů a vil. Do první světové války přibylo v Jičíně více než sto nových domů a po pozemcích obrovsky stoupla poptávka. A tak Theodora Němcová v roce 1908 velice výhodně prodala šest částí své role jako stavební parcely a získala tím prostředky na splátku pozemku a stavbu své vily. Architekta Dušana Jurkoviče oslovila se zakázkou zřejmě proto, že se jí zalíbily jeho stavby v Luhačovicích, kde se několikrát léčila. Dům Theodory Němcové je koncipován ve zcela osobitém Jurkovičově stylu vycházejícím z motivů evropské secese, lidové architektury a forem tradiční anglické architektury. Fasády, jež měly původně cihlově červenou barvu, jsou nad masivním kamenným soklem završeny barokní mansardovou střechou s vysokým krovem. Dům je přízemní, částečně podsklepený, s obydleným podkrovím. Obývací pokoj zaujímá největší část přízemí a je v jihovýchodním nároží rozšířen o zimní zahradu. Nástup na schodiště do podkroví pokoji propůjčoval charakter haly. Prostor pod schodištěm byl využit pro umístění obsáhlé knihovny. Ložnice s pokojem, koupelnou a dvěma předsíněmi byly umístěny – stejně jako i v jiných případech anglické dispozice – v patře, v tomto případě v podkroví. Stavbu realizoval stavitel František Mošna. Tesařské práce prováděla firma stavitele Václava Fejfara, dědečka spisovatele Václava Čtvrtka a velmi dobrého přítele Theodory Němcové. Po smrti Němcové (1920) vila poměrně často střídala své majitele, až ji v roce 1935 koupil Miloslav Dušek, profesor obchodní školy, který v tomtéž roce zahájil adaptaci domu. Jeho potomci vlastní vilu dodnes. Objekt byl v srpnu 1966 zapsán do seznamu kulturních památek.  /LN

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

18.8. 07:16Nový

Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník