SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vlastní vila Františka Vagenknechta

FOIBOS - 1. 11. 23:00
Vlastní vila Františka Vagenknechta

Základ čtvrti Za Kapličkou v Nové Pace položil již v roce 1911 stavitel Semerád, když při zdejší cestě na Zlámaniny postavil vilu zvanou Letná.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Královéhradeckého kraje
P. Urlich, J. Potůček, V. Paterová, L. Nyklová, R. Rais, M. Buroň, J. Falta, B. Adámková, A. Skalický

Publikace o historii a současnosti architektury rodinného bydlení Královéhradeckého kraje v příbězích, fotografiích a obrazech.

OBJEDNAT Vyšla: 26.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 182 stran
ISBN: 978-80-87073-07-0
399.00 Kč

Informace o vile

Heydukova čp. 882, Nová Paka
Stavebník: František Vagenknecht
Architekt: František Vagenknecht
Sloh:
1951 - 1954
Základ čtvrti Za Kapličkou v Nové Pace položil již v roce 1911 stavitel Semerád, když při zdejší cestě na Zlámaniny postavil vilu zvanou Letná. Čtvrť se však podstatně začala rozrůstat až po druhé světové válce. Tehdy tu vyrostla i vila čp. 882. Podsklepený objekt má dvě nadzemní podlaží a terasu na ploché střeše domu. Velikost a vnitřní uspořádání domu bylo značně omezeno tehdy úředně stanovenými parametry omezujícími prostory při individuální výstavbě rodinných domů. Původní návrh stavitele, jenž byl vášnivým milovníkem zahrady, počítal s dvoukřídlými dveřmi vedle vchodu do domu umožňujícími průchod vestibulem přímo do sadu za domem. Ze zádveřím se otvírá interiér členěný v podélném směru budovy. Hlavní komunikační trasa zádveří-schodiště-kuchyně leží na podélné ose. Předsíň nahrazuje dříve užívanou schodišťovou halu. Do širší, východní části stavitel umístil pokoj a jídelnu. V patře se nacházejí dvě ložnice, pracovna, šatna a lázeň. Dům je zděný a má keramické stropy, které se zvláště u rodinných domů v poválečné éře staly nejčastěji užívanými stavebními konstrukcemi. Dům si postavil František Vagenknecht, vyučený zedník, který později absolvoval s výborným prospěchem Odbornou školu stavitelskou při Státní čsl. průmyslové škole v Hradci Králové. V průběhu následujícího zaměstnání u Václava Nového v Mělníku získal oprávnění stavitele a projektoval množství obytných, obchodních, průmyslových a občanských staveb v Mělníku. Po roce 1945 nějakou dobu vyučoval odborné předměty na střední průmyslové škole ve Vrchlabí. Pedagogická práce však nejspíš Františka Vagenknechta plně neuspokojovala, a tak odchází do Nové Paky k firmě regionálně významného stavitele a architekta Václava Kloučka. V padesátých létech se František Vagenknecht jako zaměstnanec podniku Pozemní stavby podílel například na výstavbě jičínské nemocnice, cukrovaru v Bašnicích a ve Skřivanech. Mimo tento svůj pracovní úvazek projektoval rodinné domy v Nové Pace a v Lázních Bělohrad. Jejich soukromá výstavba vzrůstala obzvlášť v šedesátých létech. Domy byly většinou stavěny svépomocí. V Nové Pace tak byly postupně zastavovány mnohé proluky, ale také se rozšiřovala zástavba v novopackých čtvrtích, mezi nimi i Za Kapličkou. Některé vilky dávají již podle konstrukčního řešení tušit společný rukopis zkušeného statika, projektanta a stavitele Františka Vagenknechta.  /LN

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník