SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Brychtova vlastní vila

FOIBOS - 8. 8. 22:00
Brychtova vlastní vila

Vila Jaroslava Brychty, pedagoga sklářské školy v Železném Brodu a „vynálezce“ světoznámých skleněných figurek z taženého skla, vyrostla v roce 1934 na severním svahu nad Železným Brodem s poutavým výhledem do údolí Jizery.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Pelechovská čp. 645, Železný Brod
Stavebník: Jaroslav Brychta
Architekt: Jaroslav Brychta
Sloh:
1934 - 1934
Vila Jaroslava Brychty, pedagoga sklářské školy v Železném Brodu a „vynálezce“ světoznámých skleněných figurek z taženého skla, vyrostla v roce 1934 na severním svahu nad Železným Brodem s poutavým výhledem do údolí Jizery. Autorem architektonického návrhu stavby je sám stavebník. Jeho finanční možnosti ovlivnily nejenom velikost domu, ale také byly určující pro volbu materiálu – Brychta se proto rozhodl pro stavbu menší dřevěné vilky. Vila na obdélníkovém půdorysu nakonec měla dvě nadzemní podlaží a suterén. Výrazně muselo působit horizontální obložení prkny natřenými na žluto. V přízemí domu se nacházela kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Do patra Brychta umístil ložnici a dětské pokoje. Přístup do patra vedl po schodišti, které na jihu půlkruhem vystupovalo z půdorysu vily. V přízemí i v patře pamatoval Brychta na malé balkony na severozápadním nároží. Brychtovi velmi záhy (1937) poznali, že vila nesplňuje jejich požadavky na prostor a přistoupili k první adaptaci domu, která spočívala v uzavření horního balkonu a vybudování nové ložnice v půdním prostoru. Současně byla k domu přistavěna dílna pro paní Brychtovou, která se věnovala tkaní látek. Po druhé světové válce muselo být kvůli drsnému podhorskému podnebí vyměněno dřevěné obložení domu. Šťastnou volbou se ukázalo rozhodnutí nahradit dřevo místní břidlicí. Ta zdejšímu podnebí odolává výborně a svému účelu slouží ještě po více než šedesáti letech. V pořadí třetí úpravou dům prošel v roce 1959. Tehdy Jaroslava Brychtová, Brychtova dcera, pracovala společně se Stanislavem Libenským na vitrajích pro pražskou katedrálu sv. Víta. Velmi rozměrná okna si vyžádala zvýšení jedné stěny ateliéru, který se nacházel v suterénu, až na sedm metrů. Poslední stavební úpravu v bohaté historii domu představuje rozšíření vily východním směrem. Autorem návrhu rozšíření je architekt Milan Hrouda. Přístavba provedená v letech 1994–1995 dostala sjednocující obklad z břidlice. Úpravy se neomezily pouze na zvětšení domu, ale jejich výsledkem je rovněž nová příjezdová cesta, rozvržení zahrady na okrasnou a ovocnou, garáž a přímo u domu další kryté stání pro auto se skleněnými stěnami a střechou ve tvaru vějíře.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník