SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dřevěný dům

FOIBOS - 21. 8. 22:00
Dřevěný dům

Název domu de facto klame, neboť dřevěný je pouze obklad, ale název je oprávněný z hlediska semperovské teorie „odívání“ architektury.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Liberec-Horní Hanychov, Liberec-Horní Hanychov
Stavebník:
Architekt: Jana Medlíková
Sloh:
2005 - 2006
Název domu de facto klame, neboť dřevěný je pouze obklad, ale název je oprávněný z hlediska semperovské teorie „odívání“ architektury. Gottfried Semper dává textilu, stavebně řečeno tedy omítce či obkladu, zásadní roli při vzniku architektury. Hloubkově mořené, vertikálně kladené obložení doplňuje na pohledově méně exponovaných stranách betonová stěrka. Dřevo i kontextuálně souzní s nedalekým lesem, neboť dům se nachází pod východním zalesněným svahem Ještědského hřbetu. Avšak spojení s architektonickým regionalismem bychom zde našli stěží. Dům se nekompromisně hlásí k abstraktně-geometrické estetice, k hledání čisté, možná až přísné krásy. Autorka Jana Medlíková (1976) patří k mladší generaci architektů, podílela se však již, mimo jiné, na zařízení interiérů libereckého magistrátu a na návrhu libereckého Intersparu. Takže rozsah druhů realizací je u ní velice široký. V případě tohoto domku zněl požadavek na bydlení pro rodinu s dvěma malými dětmi a proto dům též leží v obytné zahradě, nedaleko od lesa. Od vjezdu, kde jsou umístěny i stání pro auta, dojdeme pěšinou k domu. Zastřešené předdveří je rámováno domovní stěnou a na druhé straně opěrnou zítkou z pohledového betonu. Z malé předsíňky vstoupíme do schodišťové haly, umožňující příchod do obývacího pokoje nebo do tzv. herny. Obývací pokoj, spojený s kuchyňským koutem, má díky velkému obdélnému oknu zprostředkován krásný výhled na Liberec a Jizerské hory. Zastínění zajišťují venkovní horizontální žaluzie. Centrálním prvkem pokoje je krb, umístěný téměř přesně ve středu domu. Halu, obývací pokoj a hernu oddělují posuvné dveře, takže jejich zasunutím lze vytvořit téměř jednotný kontinuální prostor. Vnitřní stěny jsou též z pohledového betonu, pojednáním se velice blíží betonovým stěnám ve stavbách, které navrhl japonský architekt Tadao Ando. Celkové řešení interiéru, i díky posuvným dveřím, evokuje japonské pojetí prostoru a estetiky. K schodišťové hale, která zprostředkovává spojení přízemí s patrem, přiléhají koupelna a technická místnost. V patře se nacházejí vedle další koupelny a samostatného WC hlavně pracovna, ložnice rodičů a dětský pokoj. Ten je možno dle potřeby rozdělit na dvě samostatné místnosti. Přirozené osvětlení tohoto prostoru zajišťuje pásové okno, směřující k jihu. Dům má dřevěný výraz, ale konstrukčně jde o stěnový nosný systém, kombinující porothermové zdivo a železobeton. Strop nad přízemím tvoří železobetonová deska, střecha je nesena dřevěnými nosníky položenými do betonového věnce. Vyspádování by mělo zabránit problémům s dešťovou vodou a hlavně s tajícím sněhem. Vytápění domu zajišťuje tepelné čerpadlo systému země-voda, které v případě potřeby doplňuje výše zmíněný centrální krb.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník