SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Dům ve svahu

FOIBOS - 19. 4. 22:00
Dům ve svahu

Architekti tohoto domu jsou mladí. Přesto za sebou mají i některé výrazné realizace, Jiří Janďourek se např. podílel na rekonstrukci libereckého magistrátu.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Proseč pod Ještědem, Proseč pod Ještědem
Stavebník:
Architekt: Vladimír Balda, Jiří Janďourek
Sloh:
2005 - 2007
Architekti tohoto domu jsou mladí. Přesto za sebou mají i některé výrazné realizace, Jiří Janďourek se např. podílel na rekonstrukci libereckého magistrátu. Umístění vily určuje krajinná konfigurace. Nejedná se však o obyčejnou „vyhlídku“, ale o výhled par excelence. Jelikož se dům nachází na horní části Ještědského hřebene, nedaleko horské obce Rašovka, otevírá se od něho široký rozhled do středočeské krajiny. Z umístění vyplývá i dispozice. Téměř polovina domu na půdorysu nepravidelného Y je zapuštěna do terénu. „Společenská“ část má dřevěný obklad a je zastřešena sedlovou střechou se šablonami v barvě břidlice. Konstrukčně se jedná o systém „two by four“. Ložnice, koupelna, zázemí a garáž jsou vyzděny z betonových bloků. Zde bychom snad mohli vystopovat i vliv architekta Jiřího Suchomela, u nějž jeden z autorů studoval a oba s ním spolupracují. Tato část je zastřešena plochou zelenou střechou, z níž vystupuje jen několik světlovodů. Nejpozoruhodnější z interiérových místností je zmíněná společenská část, jež zahrnuje kuchyni, jídelnu, obývací pokoj a pracovnu, které tvoří kontinuální prostor. Stěžejním prvkem jsou mohutná krbová kamna, pohledově tvořená betonovými bloky a kovovými pláty. Na druhé straně je otevřený kuchyňský kout. K této místností na jihu přiléhá dřevěná lodžie, kterou je možno zakrýt plachtou. Na domě je jasně patrné i to, že současná kvalitní architektura nemusí být ani „postmoderní“ ani exaltovaně modernistická. Navíc nemusí být ani předražená, neboť náklady na stavbu se pohybovaly v nižších úrovních současné srovnatelné stavební produkce. V době stavby vily, kdy je architektura zasažena tendencemi dekonstruktivismu, „bublin“ nebo přímočarou kýčovitostí, se opět ukázalo, že kvalitní architektura může být zároveň nevyzývavá a zároveň přitažlivá. Zde můžeme i redefinovat pojem „kontextualita“, nerozumět mu v postmoderním smyslu ani jako zaklínadlo některých památkářů. Zde jde opravdu o „srůstání s okolním prostředím“, a to jak v krajinném, tak i vesnickém slova smyslu. Vila byla zařazena do Salonu dřevostaveb 2007.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník