SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Giebischova vila

FOIBOS - 15. 2. 23:00
Giebischova vila

Druhou vilou realizovanou v Jablonci nad Nisou architektem Zaschem byla vila významného jabloneckého advokáta JUDr. Josefa Giebische.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Korejská 21, čp. 2137, Jablonec nad Nisou
Stavebník: Josef Giebisch
Architekt: Josef Zasche
1912 - 1912
Druhou vilou realizovanou v Jablonci nad Nisou architektem Zaschem byla vila významného jabloneckého advokáta JUDr. Josefa Giebische. Vila stojí na obdélném půdorysu a vyznačuje se poměrně členitou hmotou. Má dvě nadzemní podlaží, částečně obytné podkroví a polozapuštěný suterén. Střecha je valbová, nad východní částí vytváří úpravou horního patra falešnou mansardu. Zahradní průčelí je členěno zaobleným rizalitem zakončeným v druhém podlaží balkonem. Fasády jsou členěny římsami a lizénami a střídmě dekorovány štukovými motivy. Při západní fasádě je pozdější přístavba. Výrazně svažitý pozemek architekt využil pro důsledné oddělení obytných prostor od advokátní kanceláře. Hlavním vstupem z Korejské ulice se vcházelo do předsíně, odkud se pokračovalo buď na schodiště nebo do vstupní haly. Z haly vedly dveře do hospodářské části domu, obytné haly, pánského pokoje a na WC. Z obytné haly se vcházelo do jídelny s verandou nebo do pokoje paní a na schodiště vedoucí z kanceláře v suterénu do druhého podlaží. Kromě reprezentačních prostor zde byla ještě kuchyně s přípravnou a žehlírna s vlastními komunikačními prostory. Do patra byly umístěny ložnice rodičů a dětí. Dále zde byl pokoj pro hosty, pokoj služebné, šatna, koupelna, WC a komora. V suterénu byla situována advokátní kancelář přístupná samostatným vchodem z Opletalovy ulice. Za vstupními dveřmi byla krátká chodba, z které bylo možné vstoupit buď přímo do kanceláře nebo do šatny a na WC. Z kanceláře vedly dveře do pracoven koncipientů a pracovny JUDr. Giebische. Ta byla propojena s halou v přízemí a pomocí krátké předsíně i se zahradou. Mimo advokátní kanceláře byl v suterénu byt domovníka, prádelna, kotelna a sklepy. Ve třicátých letech 20. století prošel dům první větší stavební úpravou. Další následovaly po druhé světové válce, kdy byla rodinná vila upravena na několik samostatných bytových jednotek. Přes řadu pozdějších nevhodných stavebních úprav je vila zajímavou ukázkou vlivu dobového novoklasicismu na rodinné bydlení. Významná je i jako doklad tvůrčího vývoje významného architekta. Vila leží na území památkové zóny města Jablonce nad Nisou.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník