SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Háskova vila

FOIBOS - 15. 3. 23:00
Háskova vila

V roce 1929 navštívil úspěšný jablonecký exportér bižuterního zboží Jaroslav Hásek výstavu Wohnung und Werkraum (WUWA) ve Vratislavi a zde jej zaujal návrh volného rodinného domu architekta Heinricha Lauterbacha (1893–1973).

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Průběžná 10, čp. 449, Jablonec nad Nisou
Stavebník: Jaroslav Hásek
Architekt: Heinrich Lauterbach
1931 - 1931
V roce 1929 navštívil úspěšný jablonecký exportér bižuterního zboží Jaroslav Hásek výstavu Wohnung und Werkraum (WUWA) ve Vratislavi a zde jej zaujal návrh volného rodinného domu architekta Heinricha Lauterbacha (1893–1973). Od něho si pak nechal navrhnout i svoji vilu. Háskova vila stojí na severním okraji města ve svahu nad Mšenskou přehradou. Jedná se o třípodlažní objekt s půdorysem ve tvaru písmene L, kdy třetí podlaží bylo vyzdviženo pouze nad částí delšího západního křídla. Strohé hranolové hmoty doplňuje půlkulaté zakončení obývacího pokoje situovaného v západním křídle na jedné straně a zaoblené těleso schodiště s prosklenou stěnou na straně druhé. Obývací pokoj s výhledem na Ještěd obemyká balkon podepřený štíhlými sloupy kruhového průřezu. Z obou jeho konců vede schodiště na zahradu. Balkon je uplatněn také na východní fasádě jižního křídla, kde plní také funkci ochranné stříšky nad vstupy do domu, do bytu správce a do garáže. Provozní a technické zázemí včetně garáže a bytu správce bylo umístěno do přízemí. Velký obývací pokoj s částečně oddělenou jídelnou, kuchyň se spíží, „hospodářská místnost“ i pokoj služebné byly situovány do prvního patra západního křídla. V jižním křídle se nacházely soukromé prostory pána, paní, dětský pokoj, koupelna a WC. Pokoj pro hosty, fotokomora a sklad zavazadel se vstupem na terasu na střeše byly umístěny do druhého patra. Dům se svou členitou hmotou odlehčenou balkony a zářivě bílými fasádami, prolomenými velkými okny, působí nesmírně lehce a vzdušně. Po záboru pohraničí se Háskovi přestěhovali do Železného Brodu a do vily se vrátili až po válce. Po roce 1948 ji opět museli opustit a uprchli do Kanady, kde paní Hásková dosud žije. Začátkem devadesátých let 20. století jí byla vila v restituci vrácena. Po znárodnění byl objekt využíván k různým účelům, naposledy zde byly jesle, a proto se z původního vybavení nedochovalo téměř nic. Současný majitel, který vilu před několika lety koupil, ji nechal velmi pečlivě obnovit. Háskova vila je považována za jednu z nejkrásnějších ukázek aerodynamického funkcionalismu vratislavské školy a je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod číslem rejstříku 18366/5-4788.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile


Zasílání upozornění na nové názory je dostupné jen zaregistrovaným uživatelům. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.
TOPlist SEO Rozcestník