SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Junova vila

FOIBOS - 24. 3. 23:00
Junova vila

Zdeněk Juna patří k zakladatelům sklářské školy v Železném Brodu. V letech 1925–1938 na ní působil jako vedoucí oddělení malby na sklo.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

 Alois Metelák
Vlastimila Rady čp. 560, Železný Brod
Stavebník: Zdeněk Juna
Architekt: Alois Metelák
Sloh:
1934 - 1934
Zdeněk Juna patří k zakladatelům sklářské školy v Železném Brodu. V letech 1925–1938 na ní působil jako vedoucí oddělení malby na sklo. Profesně se věnoval malířství, sklářství, grafice, loutkové výpravě, malbě dekorací, celý svůj život spojil s aktivní pedagogickou činností na několika uměleckých školách po celé republice. Vila manželů Zdeňka a Antonie Junových vyrostla v roce 1934 na jižním svahu nad železnobrodskou sklářskou školou. Otázka určení autorství vily není zcela jednoznačná. Plány domu se bohužel nezachovaly a z dochovaných dokumentů zjistíme pouze to, že stavbu provedl místní stavitel Karel Hlavatý. Je však pravděpodobné, že alespoň částečně se na vile autorsky podílel Alois Metelák, architekt a ředitel železnobrodské sklářské školy. Juna realizoval své autorské práce s Metelákem a oba spolupracovali rovněž jako pedagogové. Odtud by byl jen kousek ke spolupráci na Junově vile. Jednoduchá vilka ve svažitém terénu a na velmi malém pozemku v exteriéru opakuje v přízemí a patře stejný rytmus oken a členění. Poněkud nenápaditou architekturu ozdobila v roce 1936 mimořádně zdařilá terasa se subtilní pochozí stříškou. Terasa ukončuje půlkulatá vyhlídka, která evokuje kapitánský můstek – „kapitán“ Juna mohl z terasy přehlížet údolí Jizery a pozorovat dění ve městě. Junova vila od šedesátých let sloužila pro potřeby Veřejné bezpečnosti a po roce 1989 Policie ČR.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník