SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Löblova vila

FOIBOS - 24. 2. 23:00
Löblova vila

Obchodní rada Hugo Löbl byl majitelem prosperující jablonecké firmy Kramer a Löbl, zaměřené na elektrotechnický spotřební materiál.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Riegrova 3, čp. 2573, Jablonec nad Nisou
Stavebník:
Architekt: ateliér Lossow & Kühne
1925 - 1925
Obchodní rada Hugo Löbl byl majitelem prosperující jablonecké firmy Kramer a Löbl, zaměřené na elektrotechnický spotřební materiál. Jeho vilu v první polovině dvacátých let 20. století projektoval drážďanský ateliér Lossow & Kühne. Vila je jednopatrová s obdélným půdorysem rozšířeným na západní straně o krátké „hospodářské“ křídlo. Toto křídlo bylo spojené zdí s vjezdem s domkem správce. Na jižní stranu domu byla situována přízemní polokruhová zimní zahrada, jejíž plochá střecha byla využívána jako terasa pro soukromé pokoje v patře. Další terasa, která byla přímo spojená se zahradou, byla před východním průčelím. Ta patřila k reprezentačním prostorám v přízemí. Vila má mansardovou střechou prolomenou vikýři. Původní krytinu z červených tašek bobrovek později nahradily eternitové šablony a plech. Na fasádách se dochovala okrová omítka probarvená ve hmotě, doplněná prvky z umělého kamene a štukovými girlandami. Ve výklenku v ose severního průčelí stávala terakotová plastika ženy, odcizená na konci 20. století. Okna zůstala dodnes původní s klasicizujícím členěním. Hlavní vstup je zvýrazněn kamennou balustrádou zábradlí. Interiéry byly dle dobového vkusu opatřeny dřevěným obložením a vybaveny vestavěným nábytkem. Stropy zdobily štukové rámy a fabiony s římsami. V objektu bylo zavedeno ústřední topení, ale v patře byly postaveny repliky klasicistních kachlových kamen. Velká péče byla věnována vybavení haly, odkud vedlo reprezentativní dřevěné schodiště do patra a nechyběl zde mramorový krb ani okno s vitráží. Část z těchto prvků se dodnes dochovala. Löblovi byli židovského původu a jejich majetek byl za války arizován. Dcery Hugo Löbla přežily válku v Anglii a vila jim byla po skončení války vrácena. V šedesátých letech 20. století ji prodaly PZO Jablonex, který vilu využíval k především k reprezentativním účelům. Dnes je zde klubová restaurace. Löblova vila je zajímavou ukázkou neoklasicistní architektury, která se ve zdejším regionu těšila značné oblibě. Je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod číslem rejstříku 43918/5-5198.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník