SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Montovaný dům

FOIBOS - 8. 9. 22:00
Montovaný dům

Dům se nachází téměř na východním konci vilové kolonie, za ním se ještě zvedá slavný bytový dům „Wolkerák“ od Jaromíra Vacka.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Alšova čp. 454, Liberec
Stavebník:
Architekt: Karel Hubáček, Vlastimil Šedo, Josef Patrman, Václav Bůžek
1959 - 1960
Dům se nachází téměř na východním konci vilové kolonie, za ním se ještě zvedá slavný bytový dům „Wolkerák“ od Jaromíra Vacka. Pak již následuje Liberecká výšina a dále se táhnoucí Jizerské hory. Stavba patří bezesporu v oblasti individuálního bydlení k nejzajímavějším realizacím přelomu padesátých a šedesátých let 20. století. Tedy v době, která vilovému a vůbec nekolektivnímu způsobu života příliš nepřála. Architekt Karel Hubáček, náležející nejen k nejvýznamnějším českým, ale i světovým tvůrcům, vyjádřil své krédo jasně: „Jednoduchá řešení jsou ta nejsilnější.“ Karel Hubáček je znám nejvíce jako autor slavného vysílače s hotelem na Ještědu, za jehož projekt obdržel v roce 1969 Cenu Augusta Perreta. Jeho realizace, navržené převážně v ateliéru Stavoprojektu Liberec nebo slavného SIALu, však nalezneme i v Liberci, Brně, Praze, Teplicích a dalších místech bývalého Československa a také v zahraničí. Dům je vlastně prototyp z původně rozsáhlého projektu výstavby variabilního bydlení. Projekčně bylo navrženo několik alternativ, které kombinovaly různé výškové, hmotové i dispoziční řešení. Existují také návrhy dvojdomů. Přesto se podařilo realizovat pouze tento jediný objekt, který je tím pádem unikátem. V užití konstrukčních a výrazových prostředků bychom vystopovali i ohlas Le Corbusierových slavných pěti bodů moderní architektury, konkrétně v užití ploché střechy, pásového okna a hlavně vynesení domu na pilotech. V době stavby došlo i k užití v té době moderních technologií, např. fasáda byla vytvořena z omítek Cerami. Tyto hmoty propagoval Výzkumný ústav mechanizace, automatizace a technologie výroby stavebních dílců v Praze, ale jinak šlo o licenci britské firmy Pyrok IG. Částečně je též dům obložen dřevem, hlavně směrem do zadní části zahrady. Z přízemí, ve kterém se též nachází garáž, se vystupuje kovovým schodištěm do patra, kde jsou hlavní obytné místnosti. Z obývacího pokoje lze přejít do soukromých místností buď přes chodbu nebo přes kuchyň. Přestože zvenku dům působí jednoduchým, až asketickým dojmem, uvnitř je velice útulný. Rodina, která zde bydlí téměř od doby vzniku stavby, dokázala vtisknout interiéru dojem příjemné „zabydlenosti“. A celkový dojem umocňuje krásná zahrada, v níž dům leží.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník