SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Schmelowského vila

FOIBOS - 17. 3. 23:00
Schmelowského vila

Vratislavský architekt Heinrich Lauterbach projektoval v Jablonci nad Nisou kromě Háskovy vily také dům pro kožního lékaře Friedricha Schmelowského a jeho manželku Marii.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Opletalova 29, čp. 3102, Jablonec nad Nisou
Stavebník: Friedrich Schmelowský, Marie Schmelowská
Architekt: Heinrich Lauterbach
1932 - 1933
Vratislavský architekt Heinrich Lauterbach projektoval v Jablonci nad Nisou kromě Háskovy vily také dům pro kožního lékaře Friedricha Schmelowského a jeho manželku Marii. Schmelowského vila se vyznačuje výrazně protáhlým půdorysem se severojižní orientací. Prodloužený tvar domu s vysunutým zaobleným obytným prostorem a arkýřem koupelny s kulatým „lodním“ okénkem vyvolává představu plujícího parníku. Směrem do ulice působí vila uzavřeně a nepřístupně, ale do zahrady se přátelsky otvírá velkými prosklenými plochami. Do domu se vstupuje přes vysunuté zádveří, za kterým je situována malá hala. Odtud lze pokračovat buď do hospodářské části domu, kterou představuje kuchyně s přípravnou a žehlírna, nebo do obytných prostor. Z haly je rovněž přístupný bývalý pokoj služebné a WC. Obytné prostory jsou výškově odstupňované. Horní část slouží jako jídelna a spodní část, do které se sestupuje po několika schodech, jako obývací pokoj. Pokoj má prosklenou stěnou a je přímo spojen točitým ocelovým schodištěm se zahradou. V patře, přístupném zalomeným schodištěm z haly, je velká ložnice. Úlohu šatny zde plní prostor za skříňovou stěnou volně situovanou v místnosti. Do koupelny lze vstoupit z ložnice i z malé chodby. Dále je zde již jen malý pokoj pro hosty, WC a vstup na střechu se soláriem. Polozapuštěný suterén v sobě skrývá technické a provozní zázemí. Garáž zaujímá severní část půdorysu přízemí. Interiéry se zachovaly téměř v původním stavu. Jsou zde nejen vestavěné skříně, ale i původní sedací nábytek, kuchyňská linka, sanitární zařízení, apod. Prostory oživují výrazné barvy na okenních rámech, linoleu a některých stropech. Při stavbě domu byly uplatněny na svou dobu velmi progresivní stavební postupy. Kostru tvoří ocelový skelet doplněný sendvičovým zdivem. Slabinou domu jsou velké tepelné ztráty, které trápily jeho obyvatele již od počátku. Současný vlastník si je architektonické hodnoty vily plně vědom a vzorně jí udržuje. Schmelowského vila je stejně jako Háskova vila považována odborníky za vynikající ukázku aerodynamického funkcionalismu vratislavské školy. Je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod číslem rejstříku 35696/5-4789.

Fotogalerie

Kde vilu najdete



Názory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse



(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník