SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Šimákova vila

FOIBOS - 21. 10. 22:00
Šimákova vila

Profesor na pražské Univerzitě Karlově Josef Vítězslav Šimák (1870–1941) svou prací historika přispěl k poznání rodného kraje, externě spolupracoval s turnovským muzeem, aktivně se účastnil archeologických vykopávek v okolí Turnova.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Skálova čp. 465, Turnov
Stavebník: Josef Vítězslav Šimák
Architekt: anonym
Sloh:
1880 - 1880
Profesor na pražské Univerzitě Karlově Josef Vítězslav Šimák (1870–1941) svou prací historika přispěl k poznání rodného kraje, externě spolupracoval s turnovským muzeem, aktivně se účastnil archeologických vykopávek v okolí Turnova. Při svých pobytech v Turnově bydlel v domě čp. 465 ve Skálově ulici, jak o tom informuje pamětní deska na domě. Dům čp. 465, který se nachází severně od turnovského náměstí, nechal pro svoji rodinu postavit Josef Šimák, otec slavného historika, a to již před rokem 1880. Autorství, stejně jako přesnou dataci vzniku stavby nelze s jistotou určit, protože původní plány Šimákovy vily se nedochovaly. Šimákův dům, ačkoliv se jedná o zděnou stavbu, v mnohém připomíná lidovou architekturu Českého ráje – od velmi jednoduchého obdélníkového půdorysu, přes sedlovou střechu až po dekorativní ozdoby oken a balkonového zábradlí ve štítu, které mají nádech lidového umění. S lidovým stavitelstvím dům pojí také jeho orientace štítovou stěnou k uliční čáře a umístění vchodu na střed delší strany, do jakéhosi dvora (podobný se dochoval např. v nedalekých Příšovicích aj.). Srovnáme-li dům s typickou dobovou produkcí (před rokem 1880), ještě více si uvědomíme jeho osobitost – se vymyká těžkopádné historizující architektuře a zcela postrádá běžně užívané historizující architektonické prvky. Celý dům jakoby měl navázat na lidové stavitelství Českého ráje a ukázat možný směr jeho vývoje.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník