SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Simonova vila

FOIBOS - 5. 3. 23:00
Simonova vila

Vila libereckého policejního inspektora Adolfa Simona byla zakomponována do zahrady situované v prostoru mezi dnešní Husovou a Bendlovou ulicí.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Bendlova 24, čp. 1076, Liberec
Stavebník: Adolf Simon
Architekt: Franz Radetzky
Sloh:
1928 - 1929
Vila libereckého policejního inspektora Adolfa Simona byla zakomponována do zahrady situované v prostoru mezi dnešní Husovou a Bendlovou ulicí. Projekt vypracoval v roce 1928 architekt Franz Radetzky, jehož liberecké realizace jsou charakteristické především svou výraznou barevností a typickými dekorativními motivy. V případě Simonovy vily se jedná o patrový podsklepený objekt opatřený výraznou žulovou podezdívkou z haklíkového zdiva. Vstupní průčelí je zvýrazněno rizalitem, který vrcholí mohutným štítovým vikýřem. Samotný mírně vyvýšený vstup je opatřen výrazným portikem, na kterém se nachází socha děvčátka s míčem. Mansardovou střechu, původně krytou taškami bobrovkami, dnes pokrývá měděný plech. Střechou prostupuje nápadně zdobný komín, který se významně podílí na výrazu objektu. Celkové hmotové uspořádání vily vykazuje klasicizující tendence. V kontrastu s tím jsou řešeny fasády, pro které je charakteristický dekor v podobě stylizovaných rostlinných motivů a dívčích maskaronů ve stylu art deco a jejich červenožlutá barevnost. Stylizovaný rostlinný dekor je leitmotivem nejen fasád, ale výrazně se též uplatňuje v různých variacích jak v interiéru tak i na vstupní brance. Dispozičně byl objekt uspořádán dle dobových zvyklostí, tj. s technickým zázemím v suterénu, společenskými místnostmi v přízemí a soukromými místnostmi v patře. V suterénu se kromě obvyklých sklepů nacházela garáž, kotelna, prádelna a správcovský byt. V přízemí se vcházelo do obytné haly s krbem a sedacím koutem. K hale se ze severu přimykala šatna a toaleta. Ve východní části půdorysu přízemí se nacházela kuchyň s přípravnou. Z jižní části byla k hale připojena jídelna a obývací pokoj, před které v užší půdorysné stopě předstupovala zimní zahrada. V patře ústřední halu obklopoval hostinský pokoj, pánský pokoj s terasou, ložnice, šatna, koupelna a toaleta. V podkroví se kromě komor nacházel pokojík pro služebnou a dva další blíže nespecifikované pokoje. Od roku 1953 objekt slouží kojeneckému ústavu, pro jehož provoz byly provedeny jen nejnutnější úpravy. Díky tomu původní dispozice vily doznaly jen minimálních změn a v interiéru se dodnes dochovala řada původních detailů a prvků. Vila je v rámci Liberce výjimečná svým pojetím, ve kterém se architektovi podařilo originálně spojit prvky novoklasicistní architektury s výraznou zdobností v duchu meziválečného dekorativismu.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník