SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Terasové domy

FOIBOS - 5. 4. 22:00
Terasové domy

Projekt terasových domů z libereckého ateliéru SIAL (vedoucí Karel Hubáček) realizovalo Stavební bytové družstvo NISA v letech 1967–1972.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

ulice Na Čekané, Liberec
Stavebník:
Architekt: Jaromír Vacek (SIAL)
Sloh:
1967 - 1972
Projekt terasových domů z libereckého ateliéru SIAL (vedoucí Karel Hubáček) realizovalo Stavební bytové družstvo NISA v letech 1967–1972. Návrh zdařile využil přirozený svah o sklonu přibližně 28 procent. Byty jsou rozmístěny podél celkem pěti společných chodeb, které půdorysně sledují přirozený terénní zlom. Všechny byty jsou přístupné z chodeb a mají shodné půdorysné uspořádání. Kuchyně a jednu z ložnic Vacek navrhl osvětlit pomocí bazilikálních oken, které se v exteriéru objeví pod další vyšší terasou. Naproti tomu obývací pokoj a dvě ložnice orientoval na osluněnou terasu. Terasy nespočívají přímo na stropu spodního bytu, ale na náspu nad střechou chodby a zadním traktem níže položeného bytu. Díky tomuto neobvyklému uspořádání projekt zaručil obyvatelům větší soukromí, bez pohledu sousedů z horních bytů. Ve světové architektuře se první terasové domy objevují již v padesátých letech 20. století (Švýcarsko, Švédsko), ale do Československa přicházejí se značným zpožděním v sedmdesátých letech 20. století. Terasové domy od architekta Jaromíra Vacka jsou pravděpodobně vůbec první realizací tohoto typu bydlení na území tehdejšího Československa. Ačkoliv terasové domy nejsou klasickou ukázkou individuálního rodinného bydlení a mohli bychom tedy polemizovat, zda patří na výstavu o vilách, v mnohém splňují požadavky individuálního rodinného bydlení a přitom využívají výhod společného bydlení. Liberecká realizace od Jaromíra Vacka je nadto v mnohém průkopnická a zaslouží si tedy, abychom jí věnovali pozornost. Jaromír Vacek se dokončení terasových domů nedočkal, v roce 1968 zemřel na srdeční příhodu ve Švýcarsku.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník