SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila Bruna a Fanny Vogelových

FOIBOS - 3. 3. 23:00
Vila Bruna a Fanny Vogelových

Vila se nachází naproti Městskému parku, založenému roku 1910, a v něm umístěnému kinu, které bylo postaveno roku 1926 podle návrhu známého drážďanského architekta Rudolfa Bitzana.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

Smetanova čp. 584, Nový Bor
Stavebník: Bruno a Fanny Vogelovi
Architekt: Otto Fleischer
1929 - 1929
Vila se nachází naproti Městskému parku, založenému roku 1910, a v něm umístěnému kinu, které bylo postaveno roku 1926 podle návrhu známého drážďanského architekta Rudolfa Bitzana. Celý park je lemován vilovou zástavbou, ale sledovaná vila se jí svojí architekturou velmi vymyká. Jde o jednu z mála funkcionalistických vil nejen v Novém Boru, ale i na celém Českolipsku. Vymyká se však i z ostatních staveb Otto Fleischera, podle jehož návrhu byla v roce 1929 postavena. Fleischerovy vily ve Varnsdorfu, České Lípě a jinde mají vesměs sedlovou střechu a přestože se vyznačují stylovou čistotou a moderními interiéry, balancují na pomezí Heimatstilu. Nejpůsobivější částí je jistě organicky zaoblený prosklený pokoj, připomínající zimní zahradu. Samotné puristicko-funkcionalistické tvarosloví této vily je velice střídmé a nevyznačuje se přehnanou extravagancí. Pozoruhodná je gradace hmot stavby. K zaoblenému pokoji, jehož strop tvoří i terasu, přiléhá zadní vyšší blok a vše vrcholí nejvyšším tělesem se vstupem do domu. Vnitřní dispozici dominuje hala, do níž vstoupíme přes předsíň a chodbičku. V hale je nejpozoruhodnějším prvkem okno, tvořící prosklený roh místnosti. Z této haly vstoupíme do dalších obytných místností v přízemí a též z ní vede schodiště do patra. Zde se nalézají další pokoje a koupelna. Celkem má vila se sklepem čtyři podlaží. Rodina, která v poválečném období vilu již dlouhodobě obývá, se snaží, přes některé sporné zásahy, k nimž patří např. výměna oken, v mezích možností zachovat její ráz. Díky této snaze se v interiéru zachovalo i mnoho původních detailů. Jelikož udržování a rekonstrukce domů z období moderny patří k nejsložitějším, např. pro problémy s plochými střechami, lze jistě stav domu označit v současnosti za chvályhodný. Vila stojí v památkové zóně města Nový Bor.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník