SlavneVily.czSlavneVily.cz

Slavné vily.cz - Slavné vily Čech, Moravy a Slezska

Skočit na obsah

Vila manželů Noskových

FOIBOS - 31. 3. 22:00
Vila manželů Noskových

Vila manželů Noskových doplnila v roce 1939 relativně početnou skupinu funkcionalistických vil na strmém jižním svahu nad Železným Brodem.

Další informace o této vile naleznete v publikaci:

Slavné vily Libereckého kraje
Pavel Halík, Jan Mohr, Jan Randáček, Hana Lutická, Patrik Líbal, Petra Šternová

Publikace o slavných stavbách Libereckého kraje představuje příběhy domů, jejich obyvatel i tvůrců...

OBJEDNAT Vyšla: 5.3.2008
165 x 230 mm | vázaná | 172 stran
ISBN: 978-80-87073-06-3
299.00 Kč

Informace o vile

 Alois Metelák
Vlastimila Rady čp. 568, Železný Brod
Stavebník: manželé Noskovi
Architekt: Alois Metelák
1939 - 1939
Vila manželů Noskových doplnila v roce 1939 relativně početnou skupinu funkcionalistických vil na strmém jižním svahu nad Železným Brodem. Exteriér vily manželů Noskových se vyznačuje řadou čistě funkcionalistických prvků – na stavbě se objevují nízká pásová okna, částečně krytá velká střešní terasa s trubkovým zábradlím, balkon nebo atika. Dispoziční členění vychází z dvoutaktu, k němuž je z východní strany připojeno mírně vysunuté těleso schodiště. Interiér přízemí, hlavní pobytové části, je lehkými příčkami rozdělen na přijímací halu, jídelnu, kuchyň a ložnici. Interiéry doplňuje několik vestavěných skříní a halu zdobí sedací kout s velkým oknem. Autorství vily zůstává nejasné. Stavební dokumentace uložená v archivu stavebního úřadu je sice signována ing. arch. Ladislavem Kousalem ze Železného Brodu. Jeho autorství však můžeme s takřka stoprocentní jistotou vyloučit – Kousal pouze zajišťoval, nebo chcete-li prováděl, stavbu prostřednictvím své stavební společnosti a byl „zhotovitelem plánů“. Vzhledem k architektonické kvalitě domu a postavení manželů Noskových (Josef byl správce Hospodářského družstva) lze usuzovat, že studii domu zhotovil architekt Alois Metelák. Pro Metelákovo autorství by mohla mluvit i skutečnost, že Milada Nosková vyučovala češtinu na sklářské škole, kterou Metelák řídil. Nezpochybnitelné určení autorství vily manželů Noskových ale nadále zůstává otevřené a čeká na své odhalení; Metelákovo architektonické dílo zůstává více méně neznámé a např. reprint Tomanova Nového slovníku československých výtvarných umělců (Ostrava 1993) uvádí u jména Aloise Meteláka pouze jeho spolupráci na železnobrodském Památníku svobody z roku 1933.

Fotogalerie

Kde vilu najdeteNázory k vile

K vile nebyly zatím napsány žádné názory. Můžete být první!

Prosíme všechny čtenáře, aby v příspěvcích nepoužívali sprostá slova či napadající a jakékoliv osočovací výrazy. Děkujeme mnohokrát. Redakce SlavnéVily.cz.

Nový příspěvek do diskuse(nechte pole nevyplněné) tři plus tři? (číslo)
TOPlist SEO Rozcestník